Není tady. To ale neznamená, že je vzteklina pryč už nadobro. „V nedávné době byl zaznamenán vyšší počet případů vztekliny na předměstí Varšavy. Byť je Česko, vyjma netopýrů, vztekliny prosté, není to infekce, která by se Evropské unii vyhýbala a může číhat „za bukem“, zejména v příhraničních oblastech,“ připomíná Petra Šinová, prezidentka Komory veterinárních lékařů České republiky.

Proto je důležité dobře promyslet, zda vašeho mazlíčka proti nemoci neočkovat, přestože to zákon nenařizuje. To je případ koček nebo fretek. Zatímco psi se musejí nechat očkovat povinně už od roku 1953, u jmenovaných chlupáčů je to na zvážení.

Cesta do zahraničí? Bez vakcinace ne 

Bez očkování se ale neobejdete, pokud budou mazlíčci cestovat s vámi do zahraničí. Pak je očkování přikázáno veterinárním zákonem. Zápis o aplikaci vakcíny se udává do takzvaného pet passu.

V případě, že kočka či fretka žijí pouze v bytě a ven nechodí, je riziko malé. „Je to dáno charakterem přenosu infekce, šíří se slinami při pokousání,“ vysvětluje Šinová. Pokud má ale kočka přístup i ven a chodí sama na procházky na vlastní pěst, očkování za zvážení určitě stojí. Vzteklina je přenosná i na člověka a po infekci dokáže virus zabíjet. Očkování se provádí ve věku minimálně tří měsíců.