Dobré duše mohou přispět na známém webu donio.cz. Jak uvedli zakladatelé sbírky, hřebeček plemene Appaloosa Clark velký bojovník. Svět koňských kamarádů chtěl poznat příliš brzy, a tak se narodil dříve, než byl připraven. Po základním vyšetření zněl verdikt nekompromisně: Nejhorší stupeň nezralosti končetin, prakticky bez šance na přežití. 

| Video: Youtube

„Když jsem ho našla, hned na první pohled bylo jasné, že se narodil předčasně. Byl malinký, ale jevil známky života,“ uvedla pro web jezdci.cz chovatelka Květa Červená. „Většina takto předčasně narozených hříbat nepřežije (kvůli potížím s dýcháním – pozn. red.) ani prvních pár hodin. Je to takový malý zázrak, že toto hříbě velmi prosperovalo. Mělo zachované vitální funkce, dobře dýchalo, mělo i pěkný sací reflex,“ doplnila pro oborový web přivolená veterinářka Gabriela Macečková. Velkou potíží však byly právě nezralé končetiny.

close Hřebeček Clark je velký bojovník. info Zdroj: se svolením donio.cz zoom_in Hřebeček Clark je velký bojovník.

Majitelka se mu i tak rozhodla dát Clarkovi šanci, aby svůj boj nad nepříznivým osudem vyhrál. „O co méně měl ten klučina dovyvinuté kosti, o to více měl chuti žít. Rozhodlo se proto o jeho léčbě. Obraz na kontrolních rentgenech vypadá stále lépe, proto se naděje na přežití zvyšuje. Hřebeček má péči 24 hodin denně, která obnáší spousty sil a financí. Pro jeho záchranu byl zřízen i bazén, ve kterém rehabilituje,“ uvádí web donio.cz.

A ti co již přispěli vzkazují:

„Také jsem měl koně, držím kopýtka :-).“

„Držím palce, ať z Clarka je ten nejkrásnější a nejsilnější hřebeček!“

„Clarku, tak ať brzy běháš již po svých nožkách.“

Cesta je však stále strastiplná. „Ve chvíli, kdy už se měl pomalu postavit na vlastní, nastala komplikace v podobě úrazu končetiny, který musí být řešen operativně a léčba se tím prodlužuje,“ konstatovali iniciátoři sbírky. Doplnili, že vybrané finance budou použity na úhradu účtů za péči a léčbu spojenou se záchranou tohoto malého prince, která se uskuteční na klinice v Berlíně.

Připomenuli, že majitelka uhradila již desetitisíce korun, aniž by kohokoliv žádala o pomoc. Léčba však bude nadále nákladná. „Pokud by se náhodou podařilo vybrat více, než bude v závěru potřeba, rozdíl bude využit na následné rehabilitace a podpůrné prostředky pro jeho další komfort po propuštění z centra péče,“ směřuje vzkaz iniciátorů sbírky k dárcům.