„Majky jsou nápadně velcí brouci, zejména samice jsou typické obřím zadečkem, kde schraňují tisíce vajíček. Z nich se líhnou larvičky, které se pak na květech přichycují samotářských včel, nechají se odnést do jejich hnízda, kde nakonec parazitují na včelím plodu a zásobách potravy,“ uvedla Lucie Ambrožová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Entomologové přirovnávají nebezpečí setkání s majkou s nebezpečím rozkvetlé louky plné ocúnů, záhonu konvalinek, babiččiny zahrádky s oměji nebo parkové výsadby tisu. Majka je neškodná, na člověka neútočí, jed může vyloučit jen při neopatrné manipulaci. U citlivějších lidí to může vést k nepříjemným vodnatým puchýřům.

„Jedovatou látkou je terpenoid kantaridin, obsažený v těle majek. Svým působením narušuje buněčné spoje, a může tak při déle trvajícím styku s kůži vyvolat nápadné vodnaté puchýře. Pokud však místo potřísněné hemolymfou brouka otřeme a případně omyjeme, puchýře se zpravidla ani nevytvoří,“ vysvětlil Šimon Zeman z České společnosti entomologické na facebooku.
Kantardin je při pozření nebezpečný, otrava se projevuje pálením v ústech, vředy v zažívacím traktu, poškozením ledvin, v důsledku čehož člověk močí krev, vzácně to končí kómatem a výjimečně smrtí. „Tyto závažné otravy však téměř výhradně souvisí se záměrnou konzumací majkovitých brouků – ať už se jedná o nezkušené děti z tropických oblastí, kde je hmyz častou součástí jídelníčku, nebo o pošetilé experimentátory s údajnými afrodiziakálními účinky kantaridinu,“ doplnil Zeman.
Jed jako afrodiziakum
Účinky kantardinu jsou totiž lidstvu známy už tisíce let. Sušené majky a jejich příbuzní puchýřníci se doporučovali k léčbě nemocí, jako je třeba revmatismus nebo vzteklina. Největší slávy kantardin však dosáhl v podobě takzvaných „španělských mušek“, ve skutečnosti šlo právě o puchýřníka lékařského, který se u nás vyskytuje velmi zřídka.
Prášek z puchýřníka byl používán jako afrodiziakum, protože látky vyvolávají erekci, ale i jako jed u travičů. Místo očekávaných účinků se tak častěji objevilo prudké zvracení, případně selhání ledvin, u tohoto prudkého jedu lze navíc snadno překročit smrtelnou dávku.

„Snad nejznámějším případem neuváženého použití tohoto přípravku je neúmyslná otrava dvou francouzských prostitutek, kterým markýz de Sade podával čokoládu s příměsí kantaridinu. Za tento prohřešek byl odsouzen k smrti a musel prchnout z Francie. Bohužel, pověry o afrodiziakálním působení španělských mušek stále přetrvávají, a tak se i v dnešní době objevují případy otrav, někdy i smrtelných,“ přidali na svou facebookovou stránku zajímavost entomologové.
Nízká koncentrace jedu
Známé jsou také případy úmrtí dobytka v oblastech, kde se puchýřníci přemnožili. Majka však obsahuje kantardinu malé množství a v nízké koncentraci, proto nenašla využití ani u travičů, ani jako afrodiziakum.
„Přesto však nešetrná manipulace s broukem může způsobit špatně se hojící puchýře. Takže pozor zejména na děti, s čím si to hrají v trávě,“ doplnil ekolog Libor Marčan.