Zvířata na Ukrajině trpí a přicházejí ve vysokých počtech o život. „Ta převážně starší umírají v důsledku hlasitých výbuchů. Mnoho mazlíčků zůstalo opuštěných doma a nemá jim kdo dopravit jídlo a vodu,“ popisuje Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně organizace Svoboda zvířat.

„Psy, které vypustili zoufalí majitelé na ulici, střílí ruská armáda. Přicházejí zprávy o útocích na útulky. Požáry způsobené výbuchy usmrtily řadu zvířat, například v Mikolajevě vedl požár ke smrti zhruba sto koček,“ doplňuje předsedkyně. Na popel shořela i s obyvateli také jezdecká stáj v Hostomelu.

Z Ukrajiny dorazily i informace o tom, že ruská armáda střílí na zoopark s divokými zvířaty. Při střelbě zemřeli klokani, orangutani a šimpanzi, ale také dva pracovníci parku, kteří zvířata přišli nakrmit.

Vojáci střílí i po dobrovolnících v útulcích, případně kvůli jejich působení není možné docházet na farmy. U městečka Jasnogorodka tak velká část obyvatel pštrosí farmy uhynula hlady.

Krátké reporty z Ukrajiny 

Ukrajinská organizace UAnimals zveřejňuje každý den na svém facebookovém profilu krátké reporty o situaci na Ukrajině a komu všemu a jaká pomoc byla zrovna poskytnuta. Díky Čechům se daří držet nad vodou nejen útulky pro domácí i hospodářská zvířata.

Tým UAnimals pomáhá všem zařízením i soukromým osobám, kteří pomoc pro zvířata právě potřebují. Pomoc také míří k ukrajinským veterinářům, kteří zůstávají.

Kde pomáhat

• Sbírka Pomoc zvířatům na Ukrajině probíhá prostřednictvím online dárcovství.
• Projekt najdete na platformě Darujme.cz.
• Dárce volí libovolně velkou částku podle svého uvážení.
• Dosud přispělo necelých sedm tisíc dárců.