Když není s něčím spokojen anebo má nové nápady, umí si poradit. Pro děti už vydal nový slabikář, vloni knížku matematiky. Neusnul na vavřínech, stále zkoumá a objevuje. Nedávno ho zaujala Khanova škola, která vznikla před několika lety v USA. Ta je původcem krátkých pětiminutových výukových videí, která jsou volně přístupná na síti YouTube a děti s nimi mohou volně pracovat jak ve škole, tak doma. Nahrávky jsou většinou věnovány matematice, fyzice, zeměpisu, ekonomii.

„Vloni se pár nadšenců z Česka spojilo s Khanovou akademií a začalo vyrábět české mutace. Mně se to dost líbilo, ale nadabované snímky mi přišly pro první stupeň nepoužitelné. Tak jsem začal uvažovat o tom, že bych si výuková videa vytvářel sám," popisuje začátky Miloš Novotný. Odborníci mu poradili, jak se videa vyrábí a doporučili, jakou techniku si musí pořídit.

Těžké začátky
Začátky prý byly náročné, ale během měsíce všechno vypiloval. Nejsložitější bylo nahrávání komentáře.

„Jsme na začátku, zatím máme 127 videí. Je to nástroj, který mě zaujal tím, že dává prostor dětem, které chtějí vědět něco navíc. Doma si tak můžou látku procvičovat anebo, když jim není něco jasné, najdou na videu výklad učitele jako by ho měli ve škole. Může sloužit i rodičům při domácím vzdělávání. Není určené jen naší škole, ale je dostupné všem," zdůrazňuje autor novinky.

Pětiminutové sekvence tvoří jednak ke každé stránce Matýskovy matematiky, kde komentářem provází celou úlohu, ale i ke slabikáři pro prvňáčky.

„Ve škole pak jasně poznám, který žáček si procvičoval matematiku nebo čtení na počítači. Výbornou pomůckou je video pro děti, které jsou nemocné, pak pro opakování látky," jmenuje přínosy nové pomůcky ředitel Novotný. Matematické nahrávky zatím slouží zdejším žákům jen pro práci doma, zato videa ke čtení využívají i při běžné výuce. A baví je to. Nemyčeveská videa pro 1. a 3. třídu už mají 2000 vstupů, lidé o ně začínají mít zájem, což autora moc těší. „Vidím ještě využití zcela jiné, a to, že internet není jenom herní konzole, ale že slouží ke vzdělání, že se tu mohou děti něco dozvědět. A byla by škoda, pokud už techniku ve škole máme, ji opomíjet. Jsme na začátku, uvidíme, ale myslím si, že to má budoucnost," říká pedagog, který se nebojí experimentů.

Pro zajímavost: jedna nahrávka znamená hodinu práce, když se podaří všechno natočit napoprvé. Někdy prý jedete i osmkrát.

Videa najdete i na YouTube ZŠ Nemyčeves