Nejstarší české pranostiky, které se vztahují k májovým vpádům studeného vzduchu, pocházejí už z počátku 17. století. V prvé polovině 19. století vstoupily do širokého povědomí a staly se i díky oblíbeným Stoletým kalendářům součástí hospodářského roku. Nešlo jen o plané pověry. „Vycházely s dlouholeté zkušenosti," potvrzuje Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Dodnes ovšem zahrádkáři s obavami sledují předpověď meteorologů. Přijdou zmrzlí muži nebo ne? Máme ještě počkat se sadbou do záhonků? Letos tedy rozhodně ano.

Přijdou mrazy

I když předpověď na tento víkend varuje před prudkým ochlazením, kdy dnešní až tropické teploty nahradí v noci hodnoty pod bodem mrazu, na farmářském trhu to včera znát nebylo. Pro květiny, ale především pro sazenice letniček a zeleniny sem proudily davy lidí.

„Koupili jsme si tu starček a ledovky. Také papriky na terásku, ale s těmi raději počkáme až po zmrzlých. Sice je to pranostika, ale už mnohokrát se nám vyplatilo počkat," svěřuje se u jednoho ze stánků Beata Hulínská.

„Zmrzlí někdy přijdou, jindy ne, ale se sadbou se vždycky vyplatí počkat. Ale afrikány už mohou do země hned, ty vydrží," potvrzuje Vladimír Kos. Sadbu sem vozí z nedalekých Ohrazenic. Už několik let. A lidé kupují celer, patizóny i žlutě rozkvetlé afrikány, které jsou navzdory svému pojmenování hotovými nezmary.

„Okurka může do záhonu až do 15. června," potvrzuje slova zkušených odborníků Jitka Nováková (na snímku). Sadbu pro liberecké zahrádkáře vozí od Mělníka. „Do pařeníku je ovšem můžete dát už teď. „Lidé nakupují převážně květiny, ale v poslední době i bylinky, papriky, nebo rajčata, která se s oporou dají dobře pěstovat i na balkóně. Stačí dobrá hlína a hluboký kýbl a úroda je pak příjemná. A hlavně taková rajčátka voní."

Její partner souhlasně pokyvuje. Za pravdu jim dává i mladá maminka, která si dokonce na balkoně vybudovala pevné truhlíky. „Na rajčátka se už moc těšíme," pohladí si těhotné bříško .

Muškáty dovnitř

„Kytky barevné petunie, zářivé afrikány, ale také bylinky, zvláště kadeřavá petrželka jde na odbyt. S ostatním lidé ještě raději čekají," vyjmenovává u dalšího stánku Mária Štefová, oč mají její zákazníci největší zájem.

„Zmrzlých se nebojím, afrikány něco vydrží," svěřuje se jedna z jejich zákaznic. Další ale varuje, že třeba na oblíbené muškáty je třeba dát si raději pozor. „Pokud teplota spadne pod pět stupňů, tak se vám zabrzdí, pokud nebydlíte ve vyšších patrech, raději si je na víkend vezměte domů," radí pěstitelka na základě mnohaleté zkušenosti.

Vzpomenu si na babičku. Muškáty měla v oknech po celý rok, ale se sadbou čekala pravidelně až „Žofie zatopí", jak říkala oteplení, které přichází bezprostředně po ledových mužích.

Lidé si pranostikám navzdory odnášeli z tržiště plné košíky. „Každý rok je trochu jiný, ale na počasí záleží vždycky. Loni lidé moc nekupovali, v dubnu byly plné markety truhlíkových květin a lidé si je nakoupili v předstihu tam. Letos je dali do prodeje moc brzy, když ještě byla zima, a tak je to znát i na zákaznících," svěřuje se Jarmila Apeltauerová z Liberce. Květiny a sadbu ale vozí až od Nymburka. A sluníčko je na ní znát. „Někdo dává přednost kytkám, jiný je spíš na zeleninu. Liberečané ji ale nemají moc kde pěstovat, když je to dneska se zahrádkami všelijak," povídáme si.

„Deset celerů a dvacet aster," zní další objednávka. S běžnou zeleninou se nemusíte bát do země hned, ale s paprikami, rajčaty, okurkami, ale třeba i teplomilnou bazalkou raději počkejte po víkendu," přidává farmářka radu k nákupu.