Taková opatření tradičně připravují pracovníci Městských lesů Hradec Králové před nadcházejícím prodejem vánočních stromků. Podobně budou postupovat také hradecké státní Lesy ČR.

Jak nám potvrdil nadlesní Pavel Dostál z hradeckých městských lesů, opatření se od předešlých let příliš nemění. „Naši zaměstnanci budou lesy kontrolovat, dobrou spolupráci máme také se strážníky. Lidé, kteří si chtějí v lese sami vánoční stromek uříznout, mají smůlu. Počítáme s tím, že vybrané úseky postříkáme chemickým roztokem, který není na stromcích vidět a za chladu venku ani cítit. O to horší je pak zápach doma,” řekl nám Pavel Dostál.

Jak dodal, s prodejem stromků se začne 1. prosince u hájovny Marokánka u Krňovic a 12. prosince pak u hájenky U Zeleného sloupku na Novém Hradci Králové. Za smrk (ne podle výšky, ale na kusy) tu dáte 140 korun a za borovici 190 korun.

Podle něho je možná škoda, že městské lesy nemají vybavení ani prostory na dnes tolik módní stromky v kontejnerech. „Pochopitelně musejí lidé počítat s tím, že stromky nemohou okamžitě dát do tepla a zase zpět do zimy, ale je to rozhodně výhoda,” dodal Dostál.

„Opatření a ceny před prodejem vánočních stromků teprve připravujeme. Ale nebudou se lišit od předešlých let. Stromků zase tolik neprodáváme, lidé dávají přednost těm z „farem” - tedy přímo od pěstitelů vánočních stromků,” řekl nám tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Kolem 12. prosince začne u hradecké rybárny v Malšovicích vánoční stromky prodávat například firma Coniferia Michl. Smrk ztepilý bude za 200, borovice za 260, smrk stříbrný za 400 a jedli za 580 korun (všechny v rozměrech od 130 do 180 centimetrů). Požadavkům zákazníků vyšli vstříc a za 500 korun budou nabízet také smrk a jedli v kontejnerech. (pov)