Rýžovat zlato, české granáty, pohrát si na pískovišti s geologickými nálezy, poznávat zkameněliny, paleontologické objevy, to všechno bude možné zakusit v plánované geoexpozici na Balkách. „Cílem je vedle tradiční muzejní expozice zřídit i živou, zaměřenou na možnost programů pro děti. Chceme menším návštěvníkům podat geologii hravou formou," tvrdí starosta města Josef Cogan.

Nový projekt je sice teprve v plenkách, ale turistická trasa, která povede ke geoexpozici ve volné přírodě, má pevné obrysy. Začíná u městského muzea a míří přes proluku u náměstí s geologickou upoutávkou ke Gernatovu domku, klášterním schodištěm pokračuje k Desateru a na Balka.

Tady bude upraven bývalý lom. V rámci stezky vzniknou i nová zastavení, která se budou zabývat geologickým vývojem Země. Projekt má šanci získat v rámci česko – polské spolupráce v oblasti cestovního ruchu grant z evropských fondů. Jen oprava klášterních schodů bude stát pět milionů korun.

„Celkové náklady by se mohly pohybovat v třiceti tisících euro," domnívá se Josef Cogan. Projekt zpracuje architekt Martin Doubek, žádost o dotaci bude předložena v prvním čtvrtletí příštího roku, realizace je směřována na rok 2017. Expozice bude přístupná od jara do podzimu, mimo toto období o víkendech.

„Cílové skupiny budou školy nebo rodiny s dětmi. V Čechách zatím takováto expozice není, i když jsme se částečně inspirovali v Říčanech, kde mají podobný projekt. Uvidíme, je to příležitost, jak přiblížit geologické dědictví," míní Cogan.