Od letošního září částečně omezí provoz protilehlé galerie a svatebčany na patnáct měsíců vykáže do náhradních impovizovaných prostor na městském úřadě. "Pro tyto potřeby počítáme s úpravami velké zasedací místnosti na městském úřadě na Žižkově náměstí," přiblížila dočasné řešení místostarostka Jičína Alena Stillerová.

Noční driftování asi padesátky aut na Valdštejnově náměstí v Jičíně.
Drifteři v hledáčku policie. Město nevyloučilo škodu přes 10 tisíc

Práce na rekonstrukci obřadní síně měly být zahájeny letos v červnu, kvůli přípravám výběrového řízení a koordinaci projektu s rekonstrukcí Valdštejnského zámku a pracemi v galerii však došlo k odkladu zahájení. "Původně jsme počítali s tím, že galerie poběží, dělaly se všechny přípravy pro to, aby galerie mohla fungovat vedle rekonstrukce. Teď by ale měla být galerie po výstavě bratří Gurmanů uzavřená a provedly by se největší stavební úpravy. Pak je otázka, pokud budeme v galerii dělat větší rekonstrukci, ale to je předmětem jednání. Pořád pracujeme s tím, že se zahájí rekonstrukce obřadní síně v září," uvedla Stillerová. Podle odhadů by měla rekonstrukce trvat patnáct měsíců.

Do konce srpna tedy budou mít páry možnost se bez poplatku nechat oddat v původní obřadní síni. Ta je v provozu vždy pátek a v sobotu od 9 do 16 hodin. Výjimkou jsou státní svátky a soboty na státní svátek navazující. Podle Stillerové ale stejně v jarním a letním období většina párů volí možnost svatebního obřadu venku. Za oddání mimo úředně určenou místnost je nutné zaplatit poplatek. V době rekonstrukce obřadní síně bude touto úředně určenou místností právě náhradní upravený prostor zasedačky na Žižkově náměstí.

Místní i vedení města se shodují, že jičínské autobusové nádraží nestačí na provoz, kterému je denně vystaveno.
Ostudy Jičína: Důstojné a pohodlné autobusové nádraží jen tak nebude

Úpravy obřadní síně by město měly vyjít na 23 milionů korun. Prostory jsou už 50 let staré a podle radnice nevhodné pro konání tak prestižních událostí, jako je svatba nebo vítání občánků. Síň navíc bojuje s vlhkostí, neumožňuje svatebčanům se upravit nebo si odskočit na toaletu a nedisponuje bezbariérovým přístupem například pro lidi na vozíčku nebo pro starší občany. To vše by měla právě plánovaná rekonstrukce vyřešit. "Zázemí obřadní síně bude mimo jiné disponovat přebalovacím pultem. Dnes matky při vítání občánků přebalují své děti na zemi. A také dojde k propojení obřadní síně se Zámeckým parkem," doplnila Stillerová.