V rozpočtu ke nutné počítat i s nemalými poplatky městu či obci. Někde jsou až extrémně vysoké, jinde se jedná o zanedbatelnou částku a jsou i města, která od poplatků za psy dávno upustila.
PES V BYTĚ STOJÍ VÍC
Bydlet s chlupáčem v městském bytě vyjde mnohem dráž, než když žijeme na vesnici nebo v rodinném domě. Zatímco v Jičíně zaplatíme za psy až patnáct set, v Nové Pace poplatky nevybírají.
Některá města a obce pak poskytují slevy důchodcům nebo lidem, kteří si pořídí psa z útulku. Od platby jsou osvobozeny také osoby se zdravotním postižením nebo lidé, kteří provádějí výcvik asistenčních psů či psů pro Policii České republiky.
Nemalou částku za chlupatého kamaráda zaplatí obyvatelé bytových domů v Jičíně, kde poplatek za psa činí tisíc korun, majitelé rodinných domů pak jenom čtyři sta a obyvatelé okolních vesnic pouze 60 korun za prvního psa. Za druhého je pak částka jedenapůlkrát vyšší. Úlevu od poplatku mají v Jičíně lidé se zdravotním postižením i ti, kteří si pořídí psa z útulku, a to na dobu jednoho roku.
O něco levnější jsou poplatky v Hořicích. V bytě tady vlastníci psů zaplatí devět set, za druhého psa dvanáct set korun, v rodinných domech pak tři sta nebo pět set korun. „Vybrané peníze jsou použity třeba na nákup sáčků na psí exkrementy, které obdrží každý majitel při placení poplatku, nebo také na úklid města," informuje pracovnice městského úřadu Jana Šedová. Nejlépe jsou na tom pejskaři v Nové Pace, kde byly poplatky zrušeny.
„Zhruba v roce 2008 jsme peníze za psy přestali vybírat, jelikož vybraná částka nebyla nějak vysoká a na úklid nestačila. Je to spíše o lidech a jejich přístupu," objasňuje Květuše Podlipná, vedoucí novopackého finančního odboru.