K tomuto kroku nepochybně přispěl vážný úraz, který Josef Fučík utrpěl v roce 1998, a jehož následkem je těžké tělesné postižení a pohyb pouze pomocí elektrického invalidního vozíku. Fučíkovi se rozhodli vyrovnat se s novou životní situací racionálně.
NABÍDNUTÁ POMOC
Organizace, která by se věnovala lidem se zdravotním postižením ve městě a okolí chyběla. ŽBB se tedy v počátku soustředil hlavně na zmapování potřeb lidí se zdravotním postižením v Nové Pace a okolí. První aktivitou bylo otevření půjčovny kompenzačních pomůcek (vozíků, polohovacích postelí, apod.), které organizace dostala nebo kupovala starší či rozbité a postupně je opravovala. ŽBB pořádal osvětové besedy vozíčkářů o problematice zdravotního postižení a prevenci úrazů pro školy (v této činnosti pokračuje dodnes), účastnil se sportovních akcí pro handicapované. Přinesl do města nové aktivity a nová témata a zasloužil se i o zpřístupnění řady objektů a akcí pro lidí s postižením. V roce 2005 získala organizace do bezplatného pronájmu objekt bývalé školky v Nové Pace. Po svépomocných opravách a díky finančním grantům zde vznikla jedna z prvních chráněných dílen zaměstnávající osoby se zdravotním postižením v okolí. Organizace se postupně rozvíjela, získávala zkušenosti a navazovala kontakty, partnerství a spolupráci s městem, dalšími samosprávami, krajem, organizacemi a firmami.
Rozvoj poskytovaných sociálních služeb, pořádání vlastních kulturních a sportovních akcí si vyžádal i větší prostory pro činnost společenství. A tak se začala psát novodobá historie klášterního areálu v Nové Pace. Život bez bariér v roce 2006 odkoupil od Královéhradeckého kraje na splátky areál, jehož stavba začala v polovině 17. století. Klášter sloužil církvi do 80. let 18. století, kdy byl v rámci josefínských reforem zrušen. Na počátku 19. století byl do areálu přemístěn vojenský vychovávací ústav pro děti z nedalekého Jičína.
Od roku 1872 do roku 2004 sídlila v objektu nemocnice. V poválečných letech zde byl doléčovací a rehabilitační ústav, později upravený na oddělení pro pacienty s psychiatrickou diagnózou. Než se nemocnice přesunula do nového působiště, následky úrazu si zde léčil právě i Josef Fučík.
„Poté, co mi zde vlastně zachránili život, jsme chtěli zachránit chátrající budovu, o kterou v dané době neměl nikdo zájem," vysvětluje úzké vazby Josef Fučík.
AREÁL ZNOVU OŽÍVÁ
Organizace se pustila do rekonstrukce budov nemocnice a v roce 2010 byla dokončena oprava menšího objektu, kde donedávna sídlil denní stacionář a nyní slouží jako dílny pro zaměstnávání lidí s postižením. O rok později byla uvedena do provozu kompletně zrekonstruovaná a zcela bezbariérová budova Centrum bez bariér, kde jsou poskytovány sociální a další doplňkové služby, bezbariérové ubytování, atd. Před námi je rekonstrukce poslední části areálu.
Od zahájení činnosti v roce 2004 získal Život bez bariér mezi poskytovateli služeb pro zdravotně postižené a seniory v regionu své pevné a nezastupitelné místo. Činnost organizace významným způsobem podporuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, město Nová Paka, Královéhradecký kraj (Individuální projekt Služeb sociální prevence Královéhradeckého kraje) a Liberecký kraj, obce a města v kraji a samozřejmě řada nadací a fondů i individuálních dárců. ŽBB provozuje půjčovnu kompenzačních pomůcek. Ročně zajistí pomůcky asi 150 zájemcům, kteří si je půjčují i dlouhodobě.
Co lze v půjčovně najít: rehabilitační a kompenzační pomůcky – např. motomed, různé typy mechanických vozíků, chodítka, polohovací postele, pomůcky do koupelny – které krátkodobě využijí i lidé po operacích, při rekonvalescenci, rehabilitaci, apod. Dlouhodobě pak pomůcky používají lidé, jimž usnadňují život s postižením nebo zmírňují důsledky stáří.
Půjčovna slouží lidem, kteří si pomůcku nemohou z finančních důvodů dovolit nebo se jim její zakoupení časově nevyplatí. Organizace v neposlední řadě také zaměstnává lidi se zdravotním postižením. Věnuje se také mapování přístupnosti budov a prostředí pro lidi se zdravotním postižením. Tyto informace pravidelně zveřejňuje na svých webových stránkách a na stránkách města Nová Paka. Pořádáme sportovní a kulturní akce, jichž se účastní i veřejnost. Pravidelně tak zájemci navštěvují hudební benefiční festival Klášter žije!, divadelní přehlídku Hraní bez hranic nebo sportovní „víceboj" Hry bez hranic. Více o organizaci se dozvíte na webových stránkách www.zbb.cz nebo na našem facebookovém profilu.
Komu a s čím pomáháme
Sociální služby – odborné sociální poradenství, sociální rehabilitace a denní stacionář – komu a s čím pomáháme?
Názvy služeb jsou často pro laika nesrozumitelné, a proto když se například v rodině objeví zdravotní postižení, lidé často nevědí, na koho a s čím se obrátit.
Klášterní areál 1650 – svobodný pán Rudolf z Tiefbachu ve své závěti dal podnět k výstavbě
1653 – zahájení výkopových prací
1655 – položení zákl. kamene
1701 – dokončení obytné budovy
1709 – cca 1730 stavba kostela žáky K. I. Dienzenhofera
1724 – vysvěcení kostela
1801 – po předchozím rozprodávání kláštera a majetku do areálu z Jičína přemístěn vychovávací vojenský ústav pro děti
13. 4. 1858 – rozsáhlý požár kostela a kláštera
1858 – opravy a nové vysvěcení kostela
1872 – v areálu vzniká nemocnice
2004 – ukončení provozu nem.
2006 – areál odkoupen na splátky od Královéhradeckého kraje
2010 – dokončení rekonstrukce první ze tří budov
2011 – dokončení rekonstrukce druhé budovy – Centrum bez bariér
2016 – příprava projektů na revitalizaci poslední budovy.
Sociální služby navazují na léčebnou péči a pomáhají řešit novou a nepříznivou situaci daného člověka, jeho rodiny nebo blízkých.
Odborné sociální poradenství slouží lidem se zdravotním postižením, seniorům a osobám, pečujícím o osobu blízkou v domácím prostředí pro základní orientaci v systému sociálních dávek pro zdravotně postižené, posuzování zdravotního stavu a invalidity, pomáhá při vyřizování souvisejících záležitostí a poskytuje kontakty na další potřebné služby. Tou je například sociální rehabilitace nebo denní stacionář.
Sociální rehabilitace pomáhá lidem v tom, aby se naučili hlavní zásady péče o svou osobu a domácnost, naučili se hospodařit s penězi, zjišťuje se jejich schopnost pracovat, nacvičují se dovednosti, potřebné k tomu, aby člověk získal placené zaměstnání na chráněném, podporovaném nebo otevřeném trhu práce a mohl žít plnohodnotný život i přes zdravotní handicap.
Denní stacionář nabízí své služby těm, jejichž soběstačnost je snížena a potřebují pravidelnou pomoc jiné osoby, při každodenních základních činnostech – mytí, oblékání a stravování. Našim klientům nabízíme také různé rukodělné aktivity, jezdíme na výlety, navštěvujeme kina, hrady a zámky, poskytuje sportovní vyžití.
Rekonstrukce poslední budovy areálu
Život bez bariér v letošním roce připravuje projekty na rekonstrukci části klášterní budovy, která je v majetku organizace. V případě, že uspěje v dotačním řízení a získá finance ze strukturálních fondů (IROP – Integrovaný regionální operační program – Výzva č. 29 – Rozvoj sociálních služeb a výzva č. 38 – Rozvoj infrastruktury komunitních center), budou stavební práce zahájeny v příštím roce. Na konci projektu budou zrekonstruována tři podlaží a venkovní prostranství a nové prostory pro poskytování odborného sociálního poradenství, včetně poradenství pro osoby pečující o zdravotně postižené nebo seniory v domácím prostředí, denní stacionář pro lidi se zdravotním postižením, seniory, osoby s demencí a Alzheimerovou nemocí a dále komunitní centrum poskytující sociální rehabilitaci.
Dojde tak k rozšíření a zkvalitnění poskytovaných služeb v Životě bez bariér, zároveň nabídneme služby a prostory komunitního centra i dalším skupinám osob z Nové Paky a okolí, které je mohou využívat pro své činnosti. Projekt již získal podporu města Nová Paka. Organizace na jeho přípravě intenzivně pracuje, spolupracuje s Centrem evropského projektování, jedná o podpoře projektu se zástupci Královéhradeckého kraje, připravuje plány a rozpočty. Co všechno již bylo zajištěno si můžete prohlédnout zde: http://www.zbb.cz/clanek/revitalizace-byvale-hlavni-klasterni-budovy-v-nove-pace-dokoncene-etapy.
V případě úspěšné realizace projektového záměru by došlo k naplnění naší vize, kterou je klášterní areál, kde se lidé přirozeně setkávají a pomoc nacházejí ti, kteří ji potřebují. Působení paulánů v minulosti by tak našlo svůj odkaz v současnosti a občané Nové Paky a okolí by získali zpět důstojnou dominantu města. Držte nám palce, abychom plán mohli uskutečnit!
Příběh: Marie našla nový domov i manžela
V Životě bez bariér (ŽBB) pracuje také Marie V., která patří k nejdéle zaměstnaným lidem v organizaci. Marii je 32 let a pochází z Českolipska.
Kvůli svému vzácnému onemocnění – vrozené lomivosti kostí používá k pohybu výhradně elektrický invalidní vozík. Pohybové omezení ji ale neomezuje v činorodosti. Po absolvování základní školy a obchodní akademie v Janských Lázních začala M. V. pracovat v jiné novopacké neziskovce pro zdravotně postižené. Činnost ŽBB sledovala a nakonec sem společně se svým přítelem přišli a začali využívat nabízené sociální služby.
Z klientů se postupem času stali zaměstnanci a Marie je ukázkovým příkladem začlenění a návratu na trh práce. V roce 2013 se stala členem týmu ŽBB a pracovala nejprve na pozici dělník v polygrafii, grafik a marketingový pracovník. V současné době si nikdo z nás nedovede představit provoz Centra bez bariér a půjčovny kompenzačních pomůcek bez „Marušky", která se také pečlivě stará o ubytované v bezbariérových bytech v areálu. Mimo to je Marie zdatnou fundraiserkou a lektorkou kurzů finanční gramotnosti a besed o prevenci proti úrazům. Marie se v roce 2014 v ŽBB i vdala a v současné době zde s manželem oba pracují a v areálu i bydlí. Veronika Půrová