„My máme beznadějně plno. Nejbližší volný termín je 18. listopadu, ale i tam se nám to pomalu zaplňuje," upozorňuje řidiče Markéta Hlaváčková z pneuservisu na Javůrkově louce.

Pneu na Hradecké ulici tak kritickou situaci ale nehlásí. „Musím zákazníky pochválit. Letos byli vzorní a přezuli včas. I tak ale máme docela fofr. Objednávky přijímáme až na příští pondělí," sdělila nám vedoucí pobočky Jitka Čápová.

Také v hořickém pneuservisu mají napilno. „Čekací doba u nás je zhruba týden," řekl Josef Lejsek, vedoucí pobočky na Husově ulici.
„Lidé přichází a zájem je. U nás ale dlouhé čekací doby nejsou. Je to spíš na domluvě, většinou jeden až dva dny," objasňuje majitel pneuservisu v Chvalině Vlastimil Zima. 

Povinnost mít zimní pneumatiky od prvního listopadu platí na úsecích označených dopravní značkou. I když na Jičínsku žádný takový nemáme, policisté ale upozorňují a rozhodně doporučují řidičům zimní obutí mít.

„Nejbližší silnice s takovýmto označením se nachází na Trutnovsku a Semilsku. V našem okrese žádná taková není. Tam, kde je značka, je ta povinnost zimního obutí stoprocentní. Tam, kde ale není, neznamená, že je mít nemusíme. Pokud se chystáme například do míst, kde hrozí změna, je zimní výbava nutná," vysvětluje šéf dopravní policie Jičín Petr Dejmek a pokračuje:

„Rozhodně nabádáme řidiče k tomu, aby své auto nechali přezout co nejdříve. Není na co čekat. Pod sedm stupňů směs na letních pneumatikách ztrácí své vlastnosti a auto se chová v zatáčkách jinak, nevyzpytatelně, a má i delší brzdnou dráhu," varuje vedoucí dopravky a dodává, že v pokutování neukázněných řidičů budou policisté nekompromisní.

„Není to první rok, co toto pravidlo platí. Lidé už na něj musí být zvyklí. Takže na nás rozhodně nebudou platit žádné výmluvy," říká Petr Dejmek.