Banky v Česku začaly sestavovat podrobné mapy oblastí s nejvyšším počtem dlužníků. Podle nich pak chtějí upravovat podmínky pro půjčky. Peněžní ústavy totiž mají stále větší problémy s lidmi, kteří nesplácejí úvěry.

Například z mapy zpracované Českou spořitelnou (ČS) vyplývá, že největší pozor si ústav musí dát, když půjčuje peníze někomu z Náchodska. Druhý v žebříčku okresních měst s největším podílem nesplácených úvěrů je Tachov, třetí je celý okres Praha-východ. Naopak „dobrou adresou“ se ve východních Čechách mohou pyšnit obyvatelé Hradecka, Rychnovska, Chrudimska či Svitavska.

Specialisté ČS chtějí dokonce mapu dále rozklíčovat i podle jednotlivých mikroregionů, a dokonce i městských částí a ulic.
„V současné době pracujeme na rozdělení do mikroregionů, které jsou na úrovni ulic či částí obcí. Tato činnost je náročná z hlediska kvality dat, takže se zaměřujeme na to, aby výsledky měly skutečně vypovídací hodnotu a nebyly ovlivněny různými nepřesnostmi v adresách,“ řekla Deníku mluvčí ČS Vendula Voláková.

Žebříček přitom příliš neodpovídá mapě oblastí s nejvyšší nezaměstnaností, jak ostatně dokládá graf Deníku. Nijak nesouvisí dokonce ani s nejvyšším počtem sociálně slabých občanů, kde by se časté potíže se splácením půjček daly očekávat.

„Rizikovost jednotlivých regionů je dána kombinací různých faktorů. Poměrně nízká rizikovost je ve Svitavách, naopak vysoká v Náchodě. Důvody ovšem mohou být naprosto rozdílné,“ dodala mluvčí.

Upozornila ovšem, že „dobrá či špatná adresa“ může být důležitá pouze v případě, že je klient na pomyslné hraně schválení či zamítnutí úvěru.
„Naši klienti, se kterými máme dlouhodobě prověřené vztahy s nízkým stupněm rizika, rozhodně nemusí přemýšlet o stěhování na „dobrou adresu“, protože ti ji vlastně vytvářejí,“ podotkla.

Podobné seznamy si vytvářejí i další banky. Některé z nich začínají dělat seznamy problémových ulic. Pokud žadatel žije na „špatné adrese“, může se brzy dočkat toho, že půjčku jako rizikový klient vůbec nedostane. Nebo dostane vyšší úrok než ten, kdo žije v lepší oblasti.
Nové techniky zjišťování tzv. „bonity“ klientů podle jejich bydliště však nejsou nic nového.

Podle jednotlivých regionů se například u řady pojišťoven už několik let liší výše povinného ručení. Až o desítky procent se mění třeba i výše pojistného u pojištění majetku. Ve velkých městech je totiž mnohem vyšší míra kriminality.

Infografika