Během svého života byl Josef Krofta několikrát oceněn. Před dvěma lety získal cenu Thálie za celoživotní přínos v oblasti loutkového herectví. Loni v březnu převzal také Cenu Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež.

„Josef Krofta byl velmi těžce nemocný a v posledních dnech zcela upoutaný na lůžko a odkázaný na pomoc ostatních, přestože byl celý život zvyklý pomáhat svému okolí. V oblasti alternativního a loutkového divadla patří nepochybně a jednoznačně k mezinárodní špičce a k nejznámějším Hradečákům ve světě. Jeho humor, rozvaha a životní moudrost nám bude velmi chybět, a to nejen v Hradci Králové," komentoval smutnou zprávu primátor města Zdeněk Fink.

Krofta od roku 1990 působil na pražské DAMU, v roce 1993 až 1998 byl proděkanem této školy. V roce 1993 založil Mezinárodní institut figurálního loutkářství. Loutkařství se věnoval i v zahraničí, kde působil také jako profesor. V zastupitelstvu nyní za Kroftu nastoupí Josef Sova, slib do rukou primátora složí na řádném zasedání zastupitelstva 31. března.