„Co šlo přesít, jsme přeseli, zbytek je mizerně odnožen, prognóza je špatná, ale uvidíme,“ nehází flintu do žita. Sedlák očekává i nízkou sklizeň pícnin, kterou zde zahájí koncem týdne. „Tráva je proti loňsku s bídou poloviční, musíme čekat, že druhá seč bude lepší,“ říká farmář.

Agronom Agrochovu Slatiny Radomír Kvapil na nás nemá čas. Ve Slatinách zahájili sklizeň vojtěšky. „Je docela slušná,“ odbyl nás Kvapil.

Ředitel Volanické a.s. Miroslav Čížek upozorňuje, že v některých oblastech se sucho na obilninách podepsalo, ale zatím se s tím příroda dokáže vyrovnat. „Pokud se zaselo včas, aby porosty byly zapojené, tak poškození nehrozí. Kde ale včas nezaseli, k poškození už došlo. U nás je to nahraně,“ tvrdí Miroslav Čížek. Poukazuje rovněž na špatný vývoj pícnin.

Předseda české ovocnářská unie Martin Ludvík zatím nechce vynášet prognózy. „Na rozdíl od Moravy a Vysočiny jsme v lepší situaci, zatím to nevidím nijak dramaticky. Pokud bude ale pokračovat teplé a větrné počasí bez srážek, bude to problém.“

V této chvíli je podle Ludvíka těžké něco vyhodnotit. Ovocné stromy jsou po odkvětu, propadávají neopylené plůdky a do konce května bude zřejmé, kolik plodů na stromech zůstane. Problém to být může, pokud bude úroda vyšší, čemuž všechno nasvědčuje a bude málo vody. Pak hrozí, že plody budou malé a stromy je budou pouštět. „Vidím to jako vážné riziko,“ soudí Ludvík.

Prognostikem nechce být ani Karel Kerner z Agrochovu Sobotka. „Je hrozné sucho a hlavně to horko, to je špatné. Nevím, co to udělá. Moudřejší budu, až budu mít zrno ve stodole,“ nechce se Kerner pouštět do polemik. Na Sobotecku se sklizní pícnin zatím čekají. „Na loukách nice není a abychom sklízeli nic, to by bylo špatné. Budeme čekat ještě celý příští týden,“ naznačuje Kerner.