Výjezd mezi Jičíněvsí a Robousy byl součástí celorepublikových protestů, do kterých se zapojily desítky velkých a středně velkých zemědělských podniků. "Jsme členy Agrární komory a plně podporujeme snahy vedení. Nová vláda s námi nekomunikuje a mění pravidla, která budou mít dosah pro spoustu podniků, aniž by to s námi konzultovala," uvedla před protestem Petra Zmatlíková, členka představenstva Volanické zemědělské. Kromě nich se protestu na Jičínsku zúčastnily také podniky Agro Slatiny a Agro Žlunice.

Zemědělci již několik týdnů vystupují proti změnám dotačních podmínek, které nová vláda plánuje zavést ve prospěch menších podniků. "Menší podniky se vzhledem k nízké rentabilitě způsobené dlouhodobě nízkými výkupními cenami věnují živočišné výrobě a speciální rostlinné výrobě pouze v omezené míře. Větším podnikům, které se těmito činnostmi skutečně zabývají, pokrývají v současné době dotační podpory pouze tržní ztráty. Jakmile jim podporu snížíme, přizpůsobí se novým podmínkám a přestanou se těmto činnostem věnovat. Místo toho zvolí rentabilnější plodiny, jako je pšenice nebo řepka. Každý podnik v jakémkoliv oboru podnikání – a zemědělství není výjimkou – musí hospodařit s péčí řádného hospodáře, a tedy generovat zisk,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Cílem čtvrtečního protestu nemělo být podle pořadatelů uškodit nebo výrazně omezit provoz na silnicích. "Jedeme z Jičíněvsi na Jičín až do Robous, kde se otočíme a pojedeme zpátky. Směrem na Úlibice je vjezd traktorům zakázaný a my nechceme nikomu škodit a dělat problémy. Jsme ale zoufalí a chceme, aby lidé věděli, o co nám jde," doplnila Zmatlíková.