„Vegetace je v předstihu asi o tři týdny a očekáváme, že zejména na Moravě už pokvetou ranné odrůdy meruněk. Těm by mohly mrazy uškodit," obává se Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky se sídlem v Holovousích.

Rané odrůdy meruněk jsou před rozpučením i u nás. Ludvík připomíná, že za posledních dvacet let meruňky kvetly v březnu třikrát, v roce 1998, 2007 a letos. „Chladné počasí, pokud ho nebudou provázet mrazy, vítáme. Rašení a kvetení se oddálí, což je žádoucí," vysvětluje.

Mrazy mohou ovocné stromy poškodit i v květnu, takže nyní nelze odhadnout, jaká bude úroda. „Určitě se na ni negativně projeví srážkový deficit, na jižní Moravě je kvůli nedostatku vody už spuštěná umělá závlaha," poukazuje na mimořádný stav Martin Ludvík.

Teplá zima přála i škůdcům. Očekává se, že kvůli brzkému nástupu jara budou mít namísto dvou generací tři. „Jsou na sezónu připraveni, může to být problém a určitě musíme počítat s vyššími náklady na jejich likvidaci," uvedl předseda unie. Vývoj houbových chorob v této chvíli nelze předpovídat, zima na ně nemá vliv, dosavadní suché počasí je pro jejich množení nepříznivé.

„Doufám, že ochlazení nebude velké, rané třešně s meruňkami jsou nakvetlé. Zatím nechceme dělat předčasné závěry," je opatrný ve svých prognózách ovocnář Petr Kareš z Ostroměře a dodává. „Mělo by zapršet." Má rovněž obavy z jarních mrazů, ale také z toho, že pokud bude chladné počasí a stromy pokvetou, neopylují je včely. Ty totiž v teplotách pod deset stupňů nevylétají z úlů.