S ředitelem Úřadu práce v Jičíně Jiřím Radou nahlížíme do evidence. Zajímá nás, po jakých profesích je ze stran zaměstnavatelů největší poptávka a v čem vězí problém, že tato nabízená místa jsou stále volná.

Dlouhodobě je na Jičínsku hlad po řidičích nákladních vozů především mezinárodní kamionové dopravy, dále po kuchařích, číšnících, servírkách. Pozitivní je, že v nabídce jsou ale i místa pro celou řadu technických profesí, a to od vysokoškoláků přes středoškoláky až po absolventy řady učebních oborů.

Zájem ze strany středoškolsky vzdělaných uchazečů je zejména o práci v administrativě, u ostatních pak pokud možno v jednosměnných provozech a bez dojíždění. U řady profesí jsou ale problémem příliš vysoké nároky budoucích zaměstnavatelů a k tomu nabízené nízké finanční ohodnocení.

Neúměrné požadavky
U servírky firma žádá slušné vystupování, samostatnost, pečlivost, jazykové znalosti, pracovní dobu pružnou, ale základní plat maximálně v rozmezí od 10 do 13 tisíc korun. „V těchto oborech jde většinou o turnusové provozy s víkendovými službami, často je nutné dojíždění. Uchazečů s potřebnou kvalifikací v evidenci máme dost, ale často jde o maminky po mateřské dovolené, pro které je nástup nereálný," vysvětluje Jiří Rada. 

Dalším negativem je fakt, že zejména mladí lidé, kteří patřičný obor vystudovali, o tuto práci ve skutečnosti nemají zájem.

„Je to složité, při porovnání počtu volných míst s počtem nezaměstnaných je třeba vzít v úvahu i jejich rozmístění. Do okresu Jičín patří více jak 100 obcí a dopravní obslužnost na směnné provozy je špatná. Když se podíváme na volná místa podrobněji, tak tu rozhodně chybí nabídka pro nekvalifikované uchazeče," tvrdí ředitel.

„Počet volných míst v regionu je přibližně stále stejný," konstatuje pracovnice úřadu Marcela Danišová.

Domnívá se, že zaměstnavatelé by měli spolupracovat s úřadem práce a měly by na to pamatovat i naše zákony. Větší podniky totiž nábor nových sil často řeší přes agentury. „Někteří zaměstnavatelé vyvěšují inzerát volného místa na internetu na různých portálech práce, ale už nic nenahlásí úřadu práce. Důsledkem toho je nižší počet volných míst v naší nabídce," vysvětluje Marcela Danišová.

Středoškoláci především s technickým vzděláním nemají s umístěním velký problém, specializovaná místa v technických oborech jsou prý k dispozici.
„Čím vyšší má člověk vzdělání, tím má větší šanci získat práci. Ale je pravdou, že někdy i vzdělaní a kvalifikování lidé mají problémy, protože není poptávka po jejich profesi. Oni jsou však ochotni přijmout v podstatě jakékoli zaměstnání, přesto o ně není zájem právě pro jejich manažerské zkušenosti a vysokou kvalifikaci. Takže ani propuštění manažeři, bankéři nemají na růžích ustláno," popisuje Jiří Rada.

Co dělat?
Může se to stát každému z nás, jeden den na výsluní a druhý den přijde pád. Pokud tedy přijdete ne vlastní vinou o práci, jaké první kroky musíte podniknout:

– do třech pracovních dnů po skončení pracovního poměru se zaevidovat na úřadu práce, abyste mohli čerpat podporu v nezaměstnanosti a měli hrazeno zdravotní pojištění
– okamžitě začít hledat novou práci
– snažit se na sobě pracovat
⋌pokračování tématu najdete na stránkách Deníku příští sobotu