„Trend v dnešní době je, že už děti ve školkách a na prvních stupních základních škol problematiku znají a učitelé ji s nimi probírají. Také rodiče vědí, že je důležité dětem zásady vštípit do hlavy," pochválil veřejnost podpraporčík Václav Prokeš.

Takže jaké jsou ty zásady? Znáte je? Jakmile přistoupíte k přechodu, měli byste se rozhlédnout třikrát. Nejprve doleva, potom doprava a nato ještě jednou doleva. Pokud je bezpečné vstoupit na vozovku, můžete přechod pro chodce překonat.

„Při přecházení je důležité, aby si chodec pohlídal, že vstup do vozovky je bezpečný. Zásadní je navázání očního kontaktu s řidičem. V případě, že přebíháte bez rozhlédnutí, přechod pro chodce vám opravdu nemusí pomoct," uvedla Hana Klečalová, mluvčí jičínského policejního územního odboru.

Varovala před jednou stále velmi rozšířenou nepravdou. „Neplatí, že chodci na přechodu mají absolutní přednost. Je to mýtus, který se u nás stále traduje, ale nezakládá se na skutečnosti."

Dvojice policistů v Konecchlumí si promluvila s každým malým chodcem. Předala mu také malý dárek na upomínku. Přítomna byla také zástupkyně pojišťovny Hana Kuhnová. Akce Zebra se za tebe nerozhlédne se koná dvakrát do roka, konkrétně v září a v březnu.