Zrušení tří stovek poboček České pošty na začátku července se dotklo celé řady měst a pro mnohé je to stále citlivé téma. Už více než půl roku přitom o svou pobočku České pošty bojuje také vedení Sobotky. Dosavadní jediná sobotecká pošta v Předměstské ulici zavřela své brány v prosinci 2022, aby se připravila na přesun do nového. Vhodné prostory vedení státního podniku našlo v bývalé Komerční bance v přízemí městského úřadu, bylo je ale nutné je stavebně přizpůsobit. Termín znovuotevření stanovila Česká pošta na začátek dubna letošního roku, to se ale nestalo a pobočka zůstává dosud uzavřená.

Podle starosty Sobotky Lubora Jenčka se poště nepodařilo sehnat zhotovitele stavby. „Česká pošta nám jednoduše oznámila, že se nepovedlo vysoutěžit dodavatele na stavební úpravu přízemí městského úřadu. Přesněji nabídky byly, ale o asi 60 procent vyšší než alokované prostředky České pošty na tuto akci," zdůvodnil, proč sobotečtí už více než půl roku jezdí kvůli poštovním službám do 12 kilometrů vzdáleného Jičína.

Stáváme se vesnicí, stěžují si místní

Uzavření pošty obyvatele Sobotky trápí. Jedná se o jedinou pobočku ve městě, nyní je nejbližší pošta v Dolním Bousově. „Tam si ale člověk bez auta těžko zajede. Leda autobusem, i to je ale náročné. Stává se z nás zapadákov, to i v malých vesnicích mají poštu," rozhořčila se Romana ze Sobotky. 

Žena ve středním věku se o auto dělí s manželem, který jím každý den dojíždí do práce. V otevírací době Bousovské pošty je tedy žena bez vozu.

Debata se rozjela také na sociálních sítích. Jak na oficiálním profilu města, tak i ve skupině SOBOTKA. „Je to hrůza, jak se Sobotka stává vesnicí! Asi by bylo dobré udělat si exkurzi do Dolního Bousova a poučit se, jak se to dělá, aby z vesnice bylo město!" napsala Sobotečačka Světluše.

Poštu Partner? Ne!

Termín otevření pobočky v Sobotce se přesunul na začátek letošního října. Podle mluvčího České pošty Ivo Vysoudila podnik se znovuotevřením v tomto roce počítá. Sobotecká pošta je totiž započítaná do legislativního počtu povinných poboček, o zachování poštovních služeb na sobotecku se tedy státní společnost ze zákona postarat musí.

Podle starosty ale radnici opakovaně nabízí přechod na model Pošta Partner. Jedná se o plnohodnotnou pobočku pošty, kterou ale provozuje město, nebo jiná právnická osoba. Provozovatel zajišťuje chod pobočky, příjem a výdej zásilek, pojištění a prostory. Česká pošta na oplátku zásilky přiváží a odváží, může také zapůjčit vybavení a navíc provozovateli zajistí proškolení personálu. Přispěje také měsíčním příspěvkem, který se odvíjí podle otevírací doby a počtu přepážek a transakcí. Tento příspěvek se podle webu Pošty Partner pohybuje v řádu nižších desetitisíců.

Sobotecká radnice ale tento model radikálně odmítla. „Chápu to v obcích kolem 300 lidí. Případně i ve městech, pokud je to jen jednou z několika poboček," doplnil Jenček. 

Město je podle něj připravené i nadále pomáhat České poště v přestavbě nových prostor, najít lokální dodavatele a vše směřovat k tomu, aby se klasická pošta v Sobotce co nejdříve otevřela.

Podle Vysoudila se Česká pošta modelu Partner v případě zájmu nebrání. Odmítnutí ze strany města ale nebude mít vliv na další fungování pošty v Sobotce. „Plánujeme znovu otevřít svou pobočku v Sobotce ještě v průběhu tohoto roku. Poštu tedy v této lokalitě nebudeme rušit," doplnil mluvčí.

Rušení poboček a přechod na model Pošta Partner nebo Pošta Partner Plus se před několika měsíci stalo žhavým tématem po celé republice. 

K 1. červenci zrušila Česká pošta v rámci úspor celkem 300 poboček, mimo jiné také tu na Novém Městě v Jičíně. O zřízení pobočky Partner Plus jednalo vedení města s Českou poštou a následně také se zastupitelstvem. Na červnovém jednání ale zastupitelé nakonec návrh zamítli.