Poprvé se na náměstí rozdávala teplá polévka přihřívaná na plátových kamnech v roce 2019. V uplnynulých dvou letech kvůli covidu z akce sešlo a na novou tradici se rozhodli organizátoři navázat letos. O svolení dokonce tentokrát požádali radu města. "Minule si na Štědrý den postavili stánek bez povolení, tak jsme je letos poprosili, aby alespoň oficiálně zažádali o zábor místa," okomentoval bod programu jednání rady města místostarosta Petr Hamáček.

Pořádání akce mezi 8 a 12 hodinami na Štědrý den dopoledne radnice povolila, podle hlavního organizátora Martina Gieceka byli taxikáři připravení se sejít tak jako tak. "Počítali jsme i s variantou, že zaplatíme pokutu. Sejít jsme se chtěli, děláme to přece pro lidi. A nikdo jiný tu podobnou akci nedělá," vysvětlil.

Na devíti zastávkách se skauti ze střediska Brána setkali s lidmi, kteří si přišli pro plamínek Betlémského světla.
FOTO: Skauti rozvezli po Jičíně Betlémské světlo koňským spřežením

Celou akci hradí ze svého, obrovský hrnec poctivé rybí polévky letos uvařili sami a nespojili se ani s žádnou charitativní organizací. "Bereme to spíš jako příležitost se setkat, hezkou věc pro ostatní a samozřejmě taky reklamu pro firmu. Nejsme charita," uvedl Giecek důvod, proč na náměstí spolu se stánkem, plotnou a várnicí svařáku přivezli také modré taxíky a banner.

Rozdávání teplého jídla na svátky zadarmo je ve větších městech časté. Většinou se organizace chopí některá dobročinná organizace a zaměřují se primárně na sociálně slabé a na lidi bez domova. Stánek taxikářů je podle Gieceka pro každého, kdo jde kolem a dění pod vánočním stromečkem ho přiláká. Dopoledne ale prý dorazila i typická cílová skupina. "Nikoho nevyhodíme, dali jsme jim polévku i jeden svařák, ale odmítli jsme jim nalívat další alkohol. Nejsme charita a nechceme podporovat, aby se tu někdo přišel jen opít," doplnil majitel taxislužby.

Osm hasičů drželo na Štědrý den 2019 pohotovost na jičínské stanici. O přípravu tradiční večeře se podělili.
Štědrý den v uniformě. Vánoce tráví hasiči, policisté i energetici na stanicích

Na svařák a polévku se ale většinou stavovali hlavně kolemjdoucí, rodinky s dětmi a ti, kteří vyrazili na procházku před štědrodenním obědem. Kromě pohoštění si mohli také připálit svíčku z Betlémského světla, které prý taxikáři den předem přivezli z Hradce. V následujících letech hodlají s pořádáním hostiny pokračovat, možná se dokonce spojí s oficiálním rozvozem Betlémského svěla, které v Jičíně tradičně rozdávají místní skauti.