„Akce je součástí celoživotního vzdělávání sester, v rámci kterého musí získávat určitý počet kreditů,“ říká organizátorka a metodička Jana Kučerová.
Porodní asistentky, fyzioterapeutky a dětské sestry připravily pásmo přednášek na téma ošetřovatelské péče v gynekologii, porodnictví a pediatrii.
Tématy pro posluchačky z různých koutů republiky byly postupně mj. chod ambulantní péče o těhotné v jičínské nemocnici, léčba neplodnosti, péče o gynekologicky nemocné pacientky, problematika potratů a předčasných porodů, průběhy porodu, péče v šestinedělí, vývoj dítěte a péče o novorozence.

Sportování v těhotenství

Například o tělocviku v těhotenství hovořila registrovaná porodní asistentka Markéta Šrajerová. „Ženy se na sport často ptají. Platí, že v rozumné míře je pohyb prospěšný, nedoporučujeme spíše kolektivní sporty a aktivity s vyšším rizikem úrazu,“ říká porodní asistentka. V Jičíně cvičí s gravidními už 9 let, výsledkem může být bezvadná spolupráce se zdravotníky, pozitivní přístup k porodu i jeho urychlení. Od roku 2002 je v nabídce i plavání, neboť namáhá právě svalové skupiny, které pomáhají s porodem. Navíc při něm budoucí maminky nezatěžují klouby.

Nesnadná práce

„Práce na gynekologii je rozmanitá, náročná, stresující a samostatná. V případě nemoci pacientky nesmí dát zdravotníci na sobě znát, že je situace vážná, musí zachovat klid a pracovat přesně a rychle,“ uvedla Věra Jírů, která hovořila mj. o patologických těhotenstvích a předčasných porodech.
Do konce roku se uskuteční ještě dvě konference. „Loni jsme proškolili 2225 osob, z toho z oblastní nemocnice 1828 zájemců,“ doplnila Jana Kučerová. Zájem o školení jičínské nemocnice byl tak velký, že podmínkou účasti pro přihlášené na poslední chvíli bylo donést si vlastní židle.