Funguje již od roku 2004 a letos přibyl k výukovému programu pro žáky 1. stupně základních škol i program pro ty starší – na 2. stupni se pod vedením odborného lektora koná Párty se Zdravou Pětkou.

„Jen v Královéhradeckém kraji prošlo Zdravou pětkou od října téměř sedm tisíc dětí ze 65 základních a mateřských škol. Ve výuce pokračujeme až do konce června," říká Judita Urbánková z Nadačního fondu Albert.

Zdravá Pětka je ojedinělý projekt nejen svým rozsahem, ale i formou. Interaktivní dvouhodinovka je plná her a soutěží. Program Zdravá Pětka si hraje s číslem 5. Proč? „Denně bychom měli sníst 5 porcí ovoce a zeleniny, a 5 je i počet doporučených jídel za den – od snídaně až po večeři. Proto Zdravá Pětka kouzlí s touto číslicí, aby si ji děti co nejsnáze zapamatovaly," vysvětluje Urbánková.

Zdravá Pětka navštívila i žáky základní školy v Cerekvici. „V naší škole se Zdravé Pětky pod vedením lektorky Radky Drobné zúčastnili žáci všech ročníků prvního stupně, kteří si formou hry a soutěže osvojili zásady zdravé výživy.

Program výživy
Také žáci 7., 8., a 9. třídy se zájmem absolvovali program Párty se Zdravou Pětkou. Kromě vaření diskutovali na téma zdravý jídelníček a pitný režim. Následně si pod vedením lektorky připravili zdravé nápoje a občerstvení, " říká za pedagogický sbor školy Lenka Krotilová.

Zdravá Pětka právě vyhlásila celorepublikovou kuchařskou soutěž pro žáky 2. stupně základních škol a děti z dětských domovů starší 11 let. „Jmenuje se Zlaťáci v kuchyni a reaguje na velký zájem dětí o téma zdravého stravování a kouzlení se zdravými potravinami v kuchyni v rámci Párty se Zdravou Pětkou. Jak dívky, tak chlapci se aktivně v hodinách zapojují a předhání se v kreativních nápadech na zdravé pohoštění. Moc se těšíme na jejich soutěžní výtvory," zakončuje Judita Urbánková.

Jak probíhá dvouhodina Zdravé Pětky?
V rámci dvou vyučovacích hodin čeká na žáky pět témat. Správné potraviny skládají pomocí malých magnetek na magnetické potravinové pyramidě a vysvětlují, které je třeba jíst často a které jen občas. Ochutnávka ovoce a zeleniny se zavřenýma očima baví všechny děti, někdy je do hry vtažena i paní učitelka.

Pitný režim
A určitě to není tak jednoduchý úkol, jak se na první pohled může zdát. Zásady správného pitného režimu si děti vyzkouší v praxi ochutnávkou pěti nápojů a jejich seřazením dle vhodnosti. Na konci řady je samozřejmě slazená limonáda nebo energetický nápoj. Čtvrtým tématem je hygiena a bezpečnost potravin, kde si děti připomínají základy správného skladování jídla a hygienu – a to nejen mytí rukou před jídlem.

A závěrem se všichni těší na přípravu zdravé svačinky – z kousků ovoce a zeleniny tvoří úžasné kreativní – a hlavně jedlé – obrazce. Takové chutnají všem dětem, ani se nemusí pobízet. Celý program je prokládán řadou soutěžních otázek, za správné odpovědi rozdává lektorka do kasiček Pětky.
Na závěr dostane tým s největším počtem Pětek odměnu a všichni se pochlubí vysvědčením plným pětek. Zásady Zdravé Pětky si pak připomínají plakátem potravinové pyramidy a samolepkou k umyvadlu, které dostanou od lektorek na památku.

Více informací o Zdravé Pětce zjistíte kdykoliv na webových stránkách www. zdrava5.cz. ⋌Eva Nepokojová