"V týdnu od 13. do 19. května spadlo v Česku v průměru 14 milimetrů srážek, to je 90 procent obvyklého úhrnu pro toto období," uvedl mluvčí Českého hydrometerologického ústavu Janek Doležal.

Pravda, pás od Českomoravské vrchoviny k Orlickým horám a Jeseníkům přes Svitavsko a Orlicko byl výjimkou, zde hlavně díky nedělním bouřkám 19. května spadlo za týden místy až kolem 50 milimetrů vody. Ve zbytku východních Čech však většinou napršelo mezi 10 a 20 milimetry, což je pro půlku května obvyklé množství.

Bouřky předminulou neděli ochromily například Ústí nad Orlicí: 

Kolem Hradce Králové ve stejný den přešla supercela:

Úhrn srážek v týdnu od 13. do 19. 5., letitý průměr pro toto období je 16 milimetrů:

close Úhrn srážek v týdnu od 13. do 19. 5. info Zdroj: ČHMÚ zoom_in Úhrn srážek v týdnu od 13. do 19. 5.

A minulý týden byl ve východních Čechách srážkově normální úplně všude. "Meteorologové v průměru celého Česka naměřili 22 mm srážek - a to je kolem 130 % normálu pro tuhle dobu," uvedl sice mluvčí ČHMÚ Doležal. Ale právě východní Čechy byly minulý týden nejsušší z Česka, zde spadlo jen zhruba 100 procent normálu, kolem 17 milimetrů, jak je patrno z mapy níže.

S tím by patrně ale nesouhlasili obyvatelé Litomyšle, kterou minulé pondělí vysloveně vyplavila nevídaná, ale jen lokální průtrž mračen. Průtah I/35 se v některých místech Litomyšle proměnil v bazén:

Úhrn srážek v týdnu od 20. do 26. 5., letitý průměr pro toto období je 17 milimetrů:

close Úhrn srážek v týdnu od 20. do 26. 5. info Zdroj: ČHMÚ zoom_in Úhrn srážek v týdnu od 20. do 26. 5.

O víkendu nás opět asi zasáhne déšť, tentokrát možná trvalejší, podle meteorologů však větší lijáky s hrozbou vzedmutí hladin hrozí jen v západní části Čech. Vydali už varování, východních Čech se však netýká.

Fotogalerie: Jak pršelo ve východních Čechách minulé dva týdny