Kulatá jubilea probouzí k životu vzpomínky na významné okamžiky. Bez ohledu na to, zda jde o události, které si připomínáme s radostí, či bolestné, jenž nás vedou k ponaučení i reflexi přítomnosti.

U pomníku v ulici Maršála Koněva se včera sešla osmičlenná skupina polských přátel z Krakova, Tarnowa a Polského Slezska. V těchto místech pod palbou opilého polského vojáka vyhasl život Jaroslava Veselého a Zdenky Klimešové.

„Bylo to 7. září na křižovatce Na Letné,“ říká pamětnice Hana Kalčicová, která po celé roky opatruje fotografie z následného pohřbu, kterého se v Jičíně zúčastnily čtyři tisíce lidí. „Při padesátiletém výročí tohoto zločinu, jehož pachatelem byl voják polské okupační armády, chceme lidem z Jičína tímto skromným manifestem vyjádřit účast a uctít památku obětí,“ říká spisovatel a publicista Konrad Myślik. Polští sousedé společně zapálili svíčky a mezi čerstvé květiny, které značily, že i další lidé vzpomínají, položili věnec z rudých růží.

„V Polsku se rok 1968 také hojně připomínal. O události z Jičína ale nevládne takové povědomí, jaké bych chtěl,“ dodává s tím, že natočený polský dokument nabízí jen jednostranný pohled. „Naší nadějí je, že paměť bude chránit nás i naše sousedy a také všechny národy Evropy před podobnými situacemi v budoucnu,“ dodává Myślik s tím, že doufá v Evropu takovou, jaká je. Otevřenou. „Spojili jsme se přes Facebook a jeli. Jičínskou radnici jsme o události nekontaktovali.“ Deník jičínskou radnici o pietě informoval. Nikdo ze zástupců města ovšem nedorazil.