Dohodou mezi vedením Okresní organizace včelařů Jičín vyšel úvodní článek jejího předsedy přítele Františka Kašpara o včelařích okresu.

Pak následovalo postupně představení jednotlivých organizací okresu, s výňatky z knihy Jürgena Tautze Fenomenální včely. Každý díl byl doplněn o soutěž pro čtenáře z oblasti života a chovu včel, spolu s pracovními listy, ve kterých si čtenáři mohli vyzkoušet svoje znalosti z oboru.

Každé úterý od poloviny října do těchto dní vycházel seriál s řadou fotografií a v zajímavé grafické úpravě, o kterou se starala redaktorka Alena Kaňková.
V průběhu pěti měsíců bylo otištěno a čtenářům ke čtení představeno celkem 23 dílů seriálu.

S velkým zájmem se setkal dvoudílný článek veterinárního lékaře Václava Knapa o včelích nemocech a přítele Vlastimila Dlaba o chovu včelích matek. Čtenářské soutěže se zúčastnilo 20 čtenářů (z toho 12 bylo dětí do 15 let), kteří za správné odpovědi na položené otázky získali odměnu z prostředků okresní organizace Jičín.

Tiskem i na webu
Všechny díly seriálu o včelaření si můžete najednou prohlédnout na webu Jičínského deníku, a to dokonce souhrnně v založeném tématu jicinsky.denik.cz/vcelareni.  (zde na webu v souvisejících článcích)

Pracovní listy o zajímavém životě včel si můžete vyhledat a znovu zkusit vyplnit na webu ZO Kopidlno, který má adresu: http://kopivcel.webnode.cz/ , kde je najdete v záložce Včelařská soutěž.

Včelaři Jičínska děkují redakci Jičínského deníku za vynikající spolupráci a velkou propagaci činnosti. Seriál měl velký ohlas nejen mezi včelaři, ale všemi zájemci o přírodu. Mohl by jistě pokračovat dál, protože včely a jejich zajímavý život jsou nikdy nekončícím příběhem.

Ale lepší než číst je zkusit si chov včel v reálu. Kdo je odvážný a jejich život chce blíže poznat, má možnost vstoupit mezi včelaře a stát se aktivním členem. Včelaři nabízejí všem zájemcům pomocnou ruku a rádi pomohou těm, kteří se chtějí touto krásnou zálibou bavit.

Na samý závěr už jen v heslech to, co se nám do seriálu nevešlo:
Co je pro kojence mateřské mléko, to je pro staršího člověka med.
Na čajovou lžičku se vejde 30 gramů medu.
Vosk taje při teplotě 64°C.
Jeden květ jabloně obsahuje okolo 100 000 pylových zrn, jedna jehněda lísky okolo 6 milionů pylových zrn.
Ze 100 g pylu můžeme získat tolik základních aminokyselin jako asi z 0.5 kg masa nebo 7 vajec.
Včelstvo v případě potřeby dokáže shromažďovat nektar a pyl z vydatných zdrojů z okruhu o větším poloměru než 5 kilometrů.
Hmotnost obsahu medového váčku vždy činí 20 mg, tedy 50 – 60 tisíckrát se musí naplnit, aby z toho byl 1 kg medu.
Na 1 kg medu uletí včely 280 tisíc km, tj. 7x kolem rovníku.
Pro rychlé osvěžení je med lepší než káva. Jednoduché cukry z něj téměř okamžitě přecházejí do krve a posilují organismus.

Spotřeba medu
Spotřeba medu v ČR od roku 1990 mírně stoupá a pohybuje se mezi 0,5 – 0,8 kg/osobu rok, v Německu je to množství 1,4 kg/osobu/rok.
Trh medu v EU se vyznačuje trvalým nedostatkem medu z domácí produkce. To bohužel znamená, že obrovské množství medu (a ten není vždy kvalitní) stále ještě dovážíme.    Oldřich Suchoradský, Kopidlno