Podle vyjádření Jarmily Mokošínové, vedoucí skladu v jičínské firmě Paliva Bernat, bylo nejvíce objednávek na uhlí v období od května do září. Strategie většiny lidí spočívá v tom, že se zásobí do Vánoc a potom si podle potřeby přiobjednají. Nechtějí si dělat velké zásoby. Běžní topiči v současnosti skladují okolo 20 metrických centů (q).

Zájem ovšem stále přetrvává. Například firma Paliva Bernat vyřizuje až čtyři objednávky denně. Cena je zvláště u starších zákazníků rozhodujícím faktorem. Důchodci si berou nejlevnější palivo za 199 Kč/q. Někdo míchá třeba ořech II. s polským kostkoořechem, tedy kvalitnější palivo s horším.
Prodejce Paliva Bernat nabízí uhlí kostka 329 Kč/q, dále ořech I za 309 Kč/q, ořech II za 255 Kč/q a polský kostkoořech za 199/q. Štípané dříví tu přijde na 320 Kč/q.

Podle Jana Kykala, představitele firmy Progles, roste zájem lidí o topné dříví, a to na úkor uhlí. Cena volně sypaného dřeva u jmenované společnosti se pohybuje od 800 do 1150 korun za metr kubický v závislosti na tom, zda si zákazník dopravu zajišťuje sám a také o jaké dřevo jde. Mezi nejlevnější druhy patří smrk a borovice, největším luxusem jsou naopak dub, habr nebo buk.

O zákazníky se nebojíme

Petr Přibyl ze společnosti Zena Paliva, která se orientuje především na prodej uhlí, sice uznal, že poptávka po dříví roste, firma prý však má stabilní klientelu. „Topiči budou muset do kamen nebo kotlů vždy něco házet, takže se o zákazníky nebojíme. Dříví je pro nás spíš taková bokovka," uvedl.
Ceník ve firmě je následující: Uhlí kostka 338 Kč/q, ořech I 313/q, ořech II 259 Kč/q, černé uhlí kostka 576 Kč/q, černé uhlí ořech I 519 Kč/q a koks ořech I 860 Kč. Měkké dřevo štípané stojí 298 Kč/q, tvrdé 360 Kč/q.

Vokšice a Ostroměř
J. M. Schlik Kontinuum nabízí palivové dřevo. Zájem o tento typ topiva je velký a podle vyjádření Vladimíra Tekverka je prodejce až do konce roku kapacitně vyčerpán. Firma se kvůli poptávce chystá zvýšit ceny levnějšího dříví.

Zde je soupis současného sortimentu: Dub, buk, habr za 1200 Kč/pms, bříza za 1000 Kč/pms, dále borovice, smrk, modřín 720 Kč/pms a osika 720 Kč/pms. Směs břízy, osiky a borovice stojí 800 Kč/pms. Zkratka pms znamená prostorový metr čtvereční.

V Ostroměři se prodejem topiv zaobírá podnik Paliva Tomáše Gabriela. Ceny hnědého uhlí jsou: Ořech I 3190 Kč/t, ořech II 2600 Kč/t a kostka 3450 Kč/t.
Pelety
Firma Agro Slatiny využívá dosud opomíjený zdroj energie. Vyrábí takzvané pelety. Toto palivo je úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Pelety jsou určeny ke spalování v kotlích pro domácnosti i pro velká průmyslová zařízení. Zdeněk Kloz nám sdělil, že firma topivo dodává hlavně velkoodběratelům. Pro „menší" klientelu je cena stanovena na 250 Kč/q.

Dřevěné pelety jsou lisovány z dřevního odpadu a zbytků dřevní hmoty silným stlačením. Tento proces bývá sám o sobě označován jako peletování. Spojitost kvalitních pelet zajišťuje (kromě vysokého zhuštění) obsah ligninu ve dřevě. Peletováním vzniká nový druh dřevěného kvalitního paliva s vysokou energetickou hustotou, vynikající tepelnou výhřevností a výbornými vlastnostmi z hlediska manipulace a dopravy. Skladování je velmi snadné.

Kopidlno
Mojmír Chalupa z firmy Benko nám sdělil, že zájem o jejich produkty je velký. Brikety prodávají od pondělí do neděle, vždy až do šesti hodin večer. Benko brikety jsou ekologickým výrobkem. Vyrábějí se z dubu a jsou vysilovány buď do válečku (baleno v plastovém pytli po 25 kg za 110 Kč), nebo ve tvaru cihel balených cca po 15 kg, přibližně za cenu 70 Kč. Kromě briket společnost nabízí krbové palivové dříví v balících o 15 – 16 kg za 40 Kč, palivové dříví sypané Ježek, balené v síti o hmotnosti 600 kg 750 Kč za kus, metrové palivové dříví za 93 Kč/q. Případně si lze koupit nebalené dříví, sypané do vlastního vozu za 115 Kč/1 q.