Projekt je nyní mrtvý, jedna z nejvýznamnějších památek Jičína bude chátrat dál a hrozí, že se v budoucnu promění v ruiny.

„Není vítězů, není poražených. Jsem ale upřímně překvapený, že zastupitelstvo návrh nepodpořilo," prohlásil Martin Puš (za ODS) po hlasování, v němž se deset přítomných vyslovilo pro, deset proti a jeden se zdržel. Sám Martin Puš patřil k odpůrcům projektu, zatímco starosta Jiří Liška, jeho stranický kolega byl pro. „Není vítězů, není poražených, ale kolej pláče," posteskl si v reakci.

Dokumentace
Zastupitelé konkrétně rozhodovali o tom, zda město vypíše tendr na projektovou dokumentaci způsobem jednacího řízení bez uveřejnění. Cílem tohoto návrhu bylo to, aby zpracování dokumentace zůstalo v rukách firmy HŠH architekti, která v roce 2007 již jedno otevřené výběrové řízení vyhrála. Od té doby projekt prošel změnou, nicméně autorská práva na dokumentaci nadále vlastní společnost HŠH.

Městská rada tedy rozhodovala mezi více možnostmi. Zaprvé: Vypsat další otevřené výběrové řízení, ztratit tak minimálně půl roku a riskovat, že vyprší lhůta na čerpání dotace od Czechinvestu ve výši téměř 200 milionů. Výstavba by musela skončit nejpozději na jaře 2015. Zadruhé: Zařídit, aby plán zůstal v rukách firmy HŠH. Radní zvolili druhou variantu, zastupitelé však jejich rozhodnutí nepodpořili.

Hlasy odpůrců
„Dovolte mi podotknout jednu věc. Kdybychom se v minulé radě rozhodli zadat projekt prakticky bez výběrového řízení, takzvaní novináři by nás rozcupovali," řekl odpůrce Miloslav Kůta (za ODS), dřívější radní. 

„Vidíte? To je jen další kamínek do mozaiky, proč to nedělat. Opravdu není fér vysoutěžit jeden projekt a potom, co se změní v jiný, ho nechat původnímu vítězi," přidal se Petr Krykorka (za Věci veřejné). Do zástupu odpůrců se připojila i veřejnost. „Nekritizuji samotný projekt. Teď hovořím o časovém hledisku. Tíseň nás nutí k nestandardním řešením. Jdeme až na dřeň toho, co povoluje zákon. Proto bychom do toho neměli jít," řekl učitel Richard Koníř, který byl v minulosti sám radním.

A byl to právě šibeniční termín, nikoliv obava z netransparentního řízení, co projekt nakonec usmrtilo. Proti návrhu totiž nečekaně hlasoval radní Luděk Havel (za Sdružení pro Jičín). „Bohužel nevidím naději na dokončení stavby v termínu, proto dnes budu hlasovat proti," šokoval své kolegy z rady. Návrhu také nepomohl Ladislav Brykner (za ODS), který se zdržel hlasování. Podle vyjádření Jiřího Lišky totiž nechtěl, aby usnesení prošlo tak těsně.

Proti tedy byli Luděk Havel, platforma ODS okolo Martina Puše, ČSSD, Věci veřejné a KSČM. Pro návrh hlasovali zbytek ODS, Zemanovci, Volba pro město, TOP 09 a místostarosta Petr Hamáček ze Sdružení pro Jičín. Ladislav Brykner nehlasoval.

Co bude dál?
Na celé kauze samozřejmě nejvíce tratí jezuitská kolej, o kterou se město každopádně bude muset postarat. „Zúčtovací období Evropské unie končí v roce 2013. Potom zkusíme najít nějaký nový projekt. Pokud se nevyskytne, město bude muset zahájit rekonstrukci z vlastního rozpočtu," uvedl Jiří Liška.