Jak k celé polemice vlastně došlo? Vždyť vypracování projektové dokumentace na rekonstrukci za 1,1 milionu korun je fixní součástí rozpočtu na rok 2014, který zastupitelé schválili už na podzim.

Debatní smršť spustilo to, že středeční veřejné zasedání navštívil zástupce architektonického ateliéru David, který zakázku na dokumentaci získal, a přinesl s sebou nejen vizualizaci, ale také odhad celkových finančních nákladů na opravu. Odhady se vyšplhaly na 45 milionů bez DPH.

Je nutno zdůraznit, že tato oprava se letos neuskuteční a v budoucnu o ní rozhodne další zastupitelstvo. Letos dojde jenom k vypracování projektové dokumentace.

Zastupitel a radní Ladislav Brykner (za ODS) si po prezentaci vzal slovo. Uvedl, že bez příspěvku město nemá šanci takový projekt realizovat. „Jsem trochu skeptický ohledně možnosti získat dotaci. Sice budeme mít projekt, ale ten budeme muset upravit. Do budoucna si zaděláváme na problém," uvedl.

Zmínil se, že nynější záměr nedostatečně zohledňuje takzvanou multifunkčnost. Evropská unie, jakožto poskytovatel největších dotací, tento prvek považuje za klíčový. Ideální projekt, financovaný za evropské peníze, totiž pod jednou střechou sdružuje řadu aktivit, například spojení koncertní síně, promítací místnosti, kavárny, galerie, informačního centra a podobně. Budova zkrátka musí být plně využita pokud možno po celý den.

„Musím říct, že ta nakreslená studie je víceúčelovější, než co teď v biografu máme," oponoval ředitel kina Michal Miškovský. „A chci dodat, že jsem v kině sedm let. Držím jeho provoz po technické stránce s jazykem na vestě. Odchází topení, hroutí se klimatizace," hřímal plamenně.

Zažehnutou diskusi okamžitě hasil i sám Ladislav Brykner. Uvedl, že chápe nutnost rekonstrukce kina. Navrhl, aby si zastupitelé ještě vzali několik měsíců na rozmyšlenou, aby během této doby seznámili se záměrem veřejnost a zabývali se zvýšením víceúčelovosti budovy. Navrhl i vypsat anketu, což například učinilo vedení Nové Paky ohledně výstavby plaveckého stadionu.

Zastupitel Luděk Havel (za Sdružení pro Jičín) se postavil proti jeho názoru. „Biograf není věc na dotaz. Na co se veřejnosti chceme zeptat? Zda má město zrekonstruovat budovu, která má narušenou statiku?"
Názorová přehrada se však protrhla a rozpoutala se diskuse, která zabrala několik desítek minut. Někteří zastupitelé chtěli, aby biograf byl přenechán zastupitelstvu až po podzimních komunálních volbách, jiní se zase pozastavili nad smyslem projektové dokumentace. „Připadá mi, že se vytrhlo něco z celkového konceptu a rada se to teď nepochopitelně snaží prosadit ještě letos, ve volebním roce," prohlásil zastupitel Martin Puš (za ODS). „Budeme projektovat a přitom nevíme, jestli výsledek nepůjde do šuplíku," vyjádřil se Josef Dvořák (za ČSSD).

Sport proti kultuře

Přestřelka názorů rychle začínala směřovat k ožehavému tématu: Střet sport versus kultura. Zastupitelé Jan K. Čeliš (za SPOZ) a Miloš Starý (za ODS) se zmínili, že město až příliš otálí, kdykoliv jde o investici do kulturního stánku, ale je velice štědré v momentě, kdy se jedná o sport.

Místostarosta Petr Hamáček (za Sdružení pro Jičín) záměr hájil. Dotace prý určitě budou a až se tak stane, město využije projektovou dokumentaci.

Kinu přispěchal na pomoc také ředitel Kulturních zařízení města Jičína Pavel Nožička. „Diskuse se mi neposlouchá dobře. Při schvalování rozpočtu se nic takového nerozhořelo. Oproti předsudkům musím poukázat na to, že návštěvnost menších kin v posledních letech stoupá," řekl. Společně s Michalem Miškovským poukázal na digitalizaci, díky které tradiční kina zažívají renesanci. Dveřmi biografu v Jičíně ročně projde necelých 25 tisíc lidí.

„Nechápu, o co tu vůbec jde. Vždyť jsme rekonstrukci schválili jako položku rozpočtu," pokáral své kolegy v zastupitelstvu Petr Šindelář (za ODS).

Jeho argument zřejmě zapůsobil ze všech nejvíce. Jakoby teprve v ten moment všem došlo, že rozpravu sleduje i zástupce ateliéru, který do Jičína přicestoval, jen aby zastupitele seznámil s vizualizací a studií. Došlo na hlasování o návrhu Ladislava Bryknera, zastupitelé jej však neschválili, a tak k odkladu nedošlo, nebude vypsána anketa ani se v příštích měsících patrně nebude konat propagační akce.

Jak bylo zmíněno, letošní projektová dokumentace bude stát 1,1 milionu korun a zpracuje ji ateliér David. Odhady nákladů na rekonstrukci jsou 45 milionů korun bez DPH, jde však pouze o budovu. Dodatečné, leč „nepovinné" investice by si vyžádaly dalších pár desítek milionů korun. Oprava budovy pojímá zajištění statiky, odstranění přístavků, navrácení původní podoby z 20. let, celkové renovace sálu včetně sedaček a výměny technického zázemí.

Nicméně i těch 45 milionů je ve skutečnosti „odlehčenou" variantou. Budova z 20. let minulého století totiž stojí na nepevných základech. Ovšem pokud by město chtělo tuto dávnou chybu napravit, náklady by snadno přeskočily sto milionů