Když jsme je navštívili u této příležitosti v jejich roubené chaloupce se zahrádkou, dostalo se nám s úsměvem ve tváři milého a vřelého přivítání. Jejich vitalitu by jim mohl v tomto věku leckdo závidět.

Strávili jsme u nich krásné dvě hodinky naplněné společným povídáním o životě. Ten z velké části prožili v Trutnově, kam je zavedlo za prací poválečné období. Pan Honza nastoupil v místním podniku Kara a svůj život zasvětil kožedělnému průmyslu. Svou pílí se vypracoval během let na generálního ředitele a v této funkci setrval až do důchodového věku. Paní Maruška byla vyučená kadeřnice a toto povolání vykonávala s láskou celý svůj život. Po návratu do Vitiněvse pan Honza zúročil své znalosti a dovednosti. Téměř devět let stál ve vedení obce a přispěl k jejímu dalšímu vývoji.
Společně manželé vychovali tři děti a dnes jim dělá radost 9 vnoučat a 13 pravnoučat, kdy nejmladší je dvouletá Maruška.

Jak na to?
Na otázku, jaký mají recept na štěstí, nám paní Maruška odpověděla:
„Celý život jsme si povídali a o problémech hovořili třeba až do rána. To dnešní mladí lidé neumí a hned se rozvádějí." Nezbývá, než s těmito slovy souhlasit!

Z návštěvy jsme odcházeli plni dojmů a emocí. Z jejich společného vyprávění byla i po těch dlouhých letech cítit mezi manželi vzájemná láska a úcta, což bylo velmi milé a dojemné.

„Žili jsme poctivě, skromně, ale pěkný život," dodala paní Maruška.
Závěrem bych ráda citovala z přáníčka, které manželé obdrželi.

„Mohli byste být příkladem pro všechny mladé lidi, že se dá žít s jedním partnerem po celý život v dobrém i zlém. Bez hluboké lásky, odpuštění a tolerance to nejde." S tímto moudrým přáním musíme i my souhlasit.

„Milá Maruško a Honzo"- snad mi odpustíte toto krásné oslovení. Děkujeme za pohoštění a milé, veselé povídání, které se nám stalo i poučným.
Jménem zastupitelů i občanů naší obce vám přejeme hodně zdravíčka, životního elánu a mnoho dalších, krásných chvilek, společně strávených. Bolístky ať se vám vyhýbají a vnoučata radost rozdávají.
Bylo nám u vás moc hezky, děkujeme.   Jitka Heršálková, Vitiněves