Mumraj propukl okolo 13. hodiny. Dav rodičů a natěšených, ale i bojácných školáčků, vstoupil do malé školičky, kde je uvítali Rumcajs a Manka. Poté se rodiny jednotlivě vydávaly do tříd, kde jejich ratolesti zpovídaly učitelky a kde čelily prvním úkolům. Pedagožky si kupříkladu poslechly bezpočet pečlivě naučených básniček.

Dostavil se i ředitel Roman Mareš a jeho zástupkyně Jana Stuchlíková. Zajímali jsme se o to, jaký očekává přírůstek nových žáků. „Vycházíme z informací od odboru školství a demografických údajů. Vypadá to na silný ročník," odhadl.

Ačkoliv se vše ukáže až po skončení dnešního kola zápisů, skoro určitě budou otevřeny dvě třídy, přičemž škola má v případě potřeby dostatek místa i pro tři. Každopádně ideálním počtem dětí na třídu je podle Romana Mareše pětadvacet. „Ne všichni žáci přicházejí do prvních tříd úplně stejně připraveni. Úrovně znalostí a schopností jsou různé, což znamená další důležitou práci pro pedagožky. Proto by třicet dětí bylo moc," vysvětlil.

Sám prý na žákovská léta vzpomíná rád, i když po prvním stupni musel opustit vesnickou školu a přejít do jiné.
Rodiče byli u zápisu na své ratolesti patřičně hrdí. „Máme u zápisu už třetí dítě. Nebereme to tak, jako když to bylo poprvé," uznal Marek Myška, který přivedl svou dcerku Terezu.

Jiná budoucí prvňačka se pochlubila, co od školy nejvíce očekává. „Těším se na naučení psacích písmenek," prohlásila odhodlaně Emílie Novak. Jak bylo řečeno, zápisy v Jičíně, ale například i Hořicích, potrvají ještě dnes. „Každá škola má spádový obvod, přitom si každý rodič může vybrat, kam chce svoji ratolest umístit. Záleží na dohodě s řediteli," sdělil Deníku šéf jičínského odboru školství, mládeže a tělovýchovy Miroslav Kazda.