Většina blízkých památek po vzoru zvířat uléhá k zimnímu spánku. Některé však myslí na své návštěvníky i v tomto čase.

Zatímco letité a chladné hradní zdi přes zimu vyženou snad všechny kromě kastelánů k teplu rodinných krbů, některé zámky, přece jen novější, a tudíž i v mrazivých měsících o něco přívětivější, přichystaly pro své příznivce program také po skončení hlavní sezóny.

Chlad hrady uzavírá

Už středověcí rytíři jistě věděli, že masivní kamenné stěny jejich tvrzí neskýtají v této roční době kdovíjaké pohodlí a útulno. Možná proto ctí i dnešní správci zimní klid a nechávají stařičké stavby po náročném roce odpočinout.

Tak byste dnes marně jezdili například na Pecku, Kost, na Humprecht a další historická sídla.

Jiné je to však s několika jinými oblíbenými výletními cíli, které se rozhodly neuzavřít se veřejnosti ani v čase vánočním.

Na zámcích straší

Mezi ně patří třeba Staré Hrady. Ty si pozvaly nadpřirozené bytosti z okolí a o víkendech, svátcích a prázdninách se rozhodly bavit čarodějnými pohádkovými prohlídkami po hradní půdě.

Podobné pomocníky probouzejí na zimu i Dětenice. Co sobotu řádí v zámeckých komnatách strašidla. A kdo se ostýchá přijet se při svíčce trochu bát, nepohrdne snad po oba Boží hody vánoční svátečně laděnou prohlídkou s koledami a vůní vanilky.

ONDŘEJ DUFEK