Město Sobotka, které je majitelem národní památky, získalo na projekt revitalizace za 47 milionů devadesátiprocentní státní dotaci, ze svého by mělo dofinancovat 4,7 milionu. Polovina prací má restaurátorský charakter. Zámek čeká výměna kletovaných omítek, oprava cihlových podlah v přízemí, renovace truhlářských částí, péče o kamenná ostění oken, dílčí stavební úpravy, kdy v samotné věži bude zhotoveno vřetenové schodiště, aby se lidé mohli podívat až pod střechu památky. Zcela novou tvář získá i pokladna v přízemí, myšleno je i na péči o expozici a určitě viditelným krokem bude obnova fasády zámku a částečná oprava střešní krytiny.

V rámci zpracovávaného projektu na celkovou obnovu bude kromě vnitřního osvětlení komplexně řešeno i venkovní. Starosta Lubor Jenček o tom informoval na facebookových stránkách města. Stávající halogenové nasvícení bude nahrazeno novým LED osvětlením, spotřeba klesne zhruba desetkrát. „Přitom bude celkový vjem nasvícené památky daleko zajímavější, plastičtější a tajemnější. Světla budou například i v nikách na ochozu,“ upozorňuje na nový prvek Lubor Jenček s tím, že tato varianta je přijatelná i pro památkáře. Město nyní připravuje dokumentaci k vypsání výběrového řízení na dodavatele díla.

Záchranné práce omezí letošní sezónu na zámku je minimálně. Podle kastelánky Dagmar Faměrové budou zřejmě uzavřeny jen dvě místnosti ze sedmadvaceti. Dlouholetá správkyně zmiňuje další zajímavost. Na Humprecht se z Jindřichova Hradce přestěhují portréty zakladatelů zámku – Humprechta z Černína a jeho ženy Diany, která je zde zobrazena jako bohyně lovu. Humprecht pak jako Paris přemýšlí, komu věnuje jablko. „Jsou to úžasné portréty v životní velikosti. Bude to nádherné oživení expozice,“ těší se kastelánka. Další obraz pochází z Českého Krumlova. Jde o portrét manželky Václava Kazimíra Netolického.

„Vzhledem k tomu, že chystáme opravu zámku, budeme otevírat až šestého dubna. Věřím, že zahájení sezóny bude velice zajímavé,“ slibuje Dagmar Faměrová.