Na jaře letošního roku zavítali do regionu novináři ze Skandinávie, kteří zahájili pobyt v České republice v Hradci Králové, odkud se přemístili do Krkonoš a tři dny ke konci pobytu strávili v Českém ráji. Během těchto dní se podívali do Bozkovských dolomitových jeskyní, na Maloskalsko, zámek Sychrov, zříceninu hradu Trosky, do Hruboskalska a navštívili i provoz družstva umělecké výroby Granát Turnov.

close Prachovské skály. info Zdroj: M. Rella zoom_in
V létě Český ráj přivítal v rámci individuálního presstripu nezávislého dánského fotografa a novináře píšícího pro různá média. Během své cesty po České republice strávil v našem regionu tři dny, během nichž mu byla představena výroba granátových šperků v Turnově, pivovar Svijany či zámek Sychrov. Největší zájem však projevil o skalní města Českého ráje, která ho natolik uchvátila, že zde strávil většinu svého času procházkami a fotografováním.
Další skupina nezávislých novinářů, která přijela rovněž v létě, pocházela z Holandska. Za tři dny viděli Prachovské skály, město Jičín, zříceninu hradu Trosky či gotický hrad Kost.

Krásy podzimu přijeli koncem října obdivovat dva novináři z Itálie, jejichž cílem bylo zaměření na gastronomii. Během jejich týdenního pobytu jim byla představena základní nabídka regionu (hrady, zámky, skalní města, aktivní turistika, lidová architektura apod.), zavítali i do dílen některých držitelů značky Regionální produkt Český ráj a vzhledem k tematickému zaměření presstripu na zmíněnou gastronomii jim byl představen Pivovar v Nové Pace, místní výrobci uzenin či Pražírna a kavárna Mikula a řada místních restaurací.

Ač byly důvody a požadavky na zaměření všech presstripů různorodé, nakonec všichni odjížděli velmi spokojení a unešení krásou regionu a především našimi skalními městy, což nás opět přesvědčilo o faktu, že skalní města jsou fenoménem Českého ráje, který nemá ve světě obdoby.
Děkujeme všem partnerům, kteří nám vyšli vstříc a spolupodíleli se na organizaci presstripů. Jejich vstřícného postoje a ochoty si vážíme!    Lucie Rakoušová