Všechny účastníky i hosty akce tentokrát přivítá novou oficiální znělkou, jíž se stala píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Zalévám květiny.

Význam soutěže, která proběhne 8. a 9. října, přesahuje hranice královéhradeckého regionu. V roce 2009 byla totiž jako zástupce zahradnických soutěží z celé České republiky zařazena do celostátní přehlídky České ručičky, jejímž cílem je zvyšovat prestiž učebních oborů a učňovského školství. Díky těmto vazbám se Kopidlenský kvítek stal současně mistrovstvím České republiky mladých talentů v zahradnickém oboru.

„Žáci a učni zahradnických škol každoročně soupeří v odborných zahradnických dovednostech a znalostech – výsadbě rostlin, řízkování, roubování, poznávání rostlinného materiálu, vazbě květin a aranžování floristických kompozic," říká ředitelka Střední školy zahradnické Kopidlno Lenka Nosková.

Mezinárodní soutěž středních škol v zahradnickém oboru má nově také svoji znělku. Jedná se o píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Zalévám květiny. Zdeněk Svěrák, který prožil dva roky v Kopidlně, souhlasil s jejím využitím nejen pro potřeby Kopidlenského kvítku, ale také při propagaci školy. Kopidlenská škola je od září jedinou školou v Královéhradeckém kraji, ve které se začal vyučovat čtyřletý maturitní obor rybářství. Proto k soutěžím pro žáky základních a speciálních škol Kopidlenský kvíteček a Kopidlenské poupě přibude ještě Kopidlenský kapřík.

Tématem sobotní a nedělní výstavy na kopidlenském zámku jsou plesy. Návštěvníci se mohou těšit na zahradnický, rybářský, včelařský, myslivecký, hasičský a maškarní. V klubovně se dozvědí nejen informace o škole, ale také o zahájené spolupráci s polským Parkem miniatur památek Dolního Slezska v Kowarech. Majitel a tvůrce Parku Marian Piasecki přiveze zmenšeninu jilemnického zámku, který reprezentuje architektonické památky na české straně Krkonoš. Doprovodnému programu bude vévodit módní přehlídka. Vystoupí také syn legendárního bubeníka skupiny Olympic Milan Peroutka ml.