Zájem o zdejší učební a studijní obory je přiměřený demografické křivce, školu nyní navštěvuje 113 frekventantů. Obdobných škol je v republice jako šafránu, a to pouze v Praze, Litomyšli, Českých Budějovicích, Rajhradu a Ostravě.

Přesto chtěl kraj zařízení sloučit ze zemědělskou školou v Hořicích. Ředitelka Lenka Nosková tlak zřizovatele na sloučení ustála.

„Ekonomicky vycházíme dobře, soustavně se věnujeme údržbě areálu školy, letos jsme zrekonstruovali domov mládeže,“ říká při prohlídce celého komplexu.

Zámek je podle ředitelky v dobrém stavu, vloni zde byla dokončena rekonstrukce elektroinstalace, nové je vybavení kuchyně. „Částečně bychom potřebovali obnovit parkety, přivítali bychom i výměnu oken, ale není to akutní,“ krčí rameny a připomíná, že zde od září nově otevřeli i univerzitu třetího věku a nebrání se ani zpřístupnění dalších oborů, které by korespondovaly se zdejší výukou.

Zámek a celý areál je ve vlastnictví kraje. „Jsme asi jedinou školou, která pečuje kraji o jeho majetek. Část parku ošetřujeme se školáky, ale ti mají vlastní vzdělávací program, takže většina práce je především o volném čase našich zaměstnanců,“ postěžovala si Lenka Nosková.

Škola navíc pečuje o třicet hektarů pole, skleníky i unikátní palmový skleník. Ten prošel rekonstrukcí v roce 2003. Potřebuje ještě obnovit původní dveře, které budou stát zhruba 150 tisíc korun.

Specializovaná střední škola zahradnická v Kopidlně nabízí vzdělávání v oboru floristiky, zahradní architektury, rybářství, ale i zakládání a údržby zeleně, v myslivosti i managementu.

Jak ukazuje trh, práce zahradníků je žádaným artiklem, setkáváme se s ní na každém kroku. O absolventy zahradnické školy je zájem ze strany firem, ale i obcí a měst.

„Svět je velká zahrada a my jsme ti, kdo ji pomáhají vytvářet a udržovat,“ prozrazuje ředitelka motto, které zde vštěpují všem frekventantům.