Odborná exkurze navázala na lednovou výpravu tří kopidlenských pedagogů do Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych Jelenia Góra. „Prohlédli jsme si učebny, představili zahraničním kolegům náš areál a pozvali je k nám," vzpomíná ředitelka Střední školy zahradnické Kopidlno Lenka Nosková.

Dvoučlenná delegace z jelenohorské školy se vydala do Kopidlna o tři měsíce později. „I když nejsme specializovanou zahradnickou školou, v Kopidlně se nám líbilo," říká Polka Annia Rychlewska.

Návštěva školy a lázeňského parku
Za krásného slunečného počasí vyrazilo poslední květnový týden pět desítek kopidlenských středoškoláků se svými pedagogy do země severního souseda. „Partnerská škola se nachází na kopci na předměstí Jelení Gory. Díky šikovnosti řidiče jsme nemuseli kopec zdolávat po svých, ale dojeli jsme až přímo k budově, čímž jsme asi dost naše hostitele překvapili," říká Jakub Svoboda, žák 1. ročníku studijního oboru zahradnictví.

Role průvodkyně se ujala osobně ředitelka Helena Kasperczyk, která měla zájem představit svou školu v dobrém světle. Kopidlenští nahlédli například do učebny, kde shodou okolností probíhala společná výuka s libereckými středoškoláky.

Další zastávkou na poznávací cestě se stal revitalizovaný lázeňský park v nedalekých Cieplicach – Zdrój. „Někteří z nás ochutnali i horkou léčivou vodu, jejíž teplota dosahovala devadesáti stupňů Celsia," vzpomíná druhačka Eva Dousková.

Dolním Slezskem v miniatuře
Prohlédnout si během hodiny nejvýznamnější architektonické památky Dolního Slezska se podařilo zahradníkům díky návštěvě Parku miniatur v Kowarech.

„Žáci třetího ročníku studijního oboru zahradnictví Matěj Šitina a Roman Zajíček se věnují nejen přírodě, ale provázejí české návštěvníky. O loňských letních prázdninách se jako první zapojili do projektu Střední školy zahradnické Kopidlno a kowarského Parku s názvem Úprava zeleně v Parku miniatur památek Dolního Slezska Kowary. Jak jim to jde, mohli přímo na místě posoudit jejich spolužáci. Chlapci jim pověděli zajímavosti o jednotlivých modelech a ukázali i místa, kde už zanechali svoji stopu," říká tvůrce a majitel Parku miniatur památek Dolního Slezska Marian Piasecki.
Kopidlenští zahradníci měli navíc i to štěstí, že viděli v předpremiéře velké nafukovací zámky nového Pohádkového parku. První dětské návštěvníky totiž přivítal až o týden později.

Model a skutečnost
Zpáteční cesta směřovala přes Vrchlabí, kde si „účastníci zájezdu" mohli porovnat skutečný vrchlabský zámek se zmenšeninou v kowarském Parku.    Jana Tauchmanová