Iniciátoři, kteří se z valné části rekrutují z kritiků poměrů na sloučených hořických středních školách, se ale nevzdávají. Vůči rozhodnutí se odvolají.

Stanovisko ministerstva vešlo ve známost ještě před pondělní podvečerní besedou, která se konala v radničním sále a nesla název: Vznikne v Hořicích nové gymnázium? „Krátce před debatou jsme se dozvěděli vyjádření ministerstva. Oznámili nám, že žádost o registraci byla zamítnuta. To jsme ale podle vývoje událostí tak trochu očekávali. Už na besedě jsme si ale řekli, že budeme v úsilí pokračovat," sdělila pedagožka Šárka Šandová, která donedávna byla zaměstnankyní hořického státního gymnázia. To je nyní součástí „souškolí", které se oficiálně nazývá Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ, Hořice. Vzniklo v roce 2011 a podle kraje i vedení institutu se jednalo o nezbytný optimalizační zákrok.

Nesouhlas kraje

Podle Šárky Šandové se ministerstvo řídilo především doporučením Královéhradeckého kraje, který vznik školy nedoporučil. Poukázal na dlouhodobou politiku ve středoškolském vzdělávání. „Jsou tam některá vyjádření kraje, která od září nebudou platit. Například přírodovědné lyceum nebude mít letos první ročník. Kraj tedy argumentuje něčím, co není pravda," sdělila.

Především s tím chtějí iniciátoři operovat ve svém odvolání. Od pondělí jim běží patnáctidenní lhůta na jeho podání. Stanovisko ministerstva však lze očekávat v řádu několika měsíců. Dokladem toho, že učitelé projekt neopouštějí, je i založení vlastních webových stránek www.gymhorice.cz.
K ustanovení soukromého gymnázia se staví kladně i starosta Ivan Doležal.

„Nápad je dobrý, rada se vyjádřila jednoznačně. Pokud škola vznikne, bude mít podporu a budeme se bavit o prostorách, které bychom poskytli. Záleží, jak bude odolávat. Nezbývá, než držet palce, protože je jasně vidět, že škola nemá souhlas ministerstva ani podporu kraje," řekl. Předpokládá, že soukromníci by obsadili některou z nemovitostí ve vlastnictví města, přičemž radnice uvažuje, že pro rozjezd by platili nízký (až „dumbingový") nájem.

Pondělní besedu navštívilo několik desítek občanů, včetně starosty Ivana Doležala a několika zastupitelů. Padlo i hodně otázek, což svědčí o tom, že téma středoškolského studia hýbe hořickou společností. Na radnici se dostavili i důležití hosté, a to ředitel Přírodní školy v Praze František Tichý, jenž je pro kolektiv hořických pedagogů vzorem, Tomáš Feřtek, zástupce ze společnosti EDUin, která se zabývá úrovní vzdělání v České republice.

Učitelé chtějí založit čtyřleté všeobecné gymnázium s důrazem na praktickou výuku.