Podle všech zúčastněných se zřejmě na bělohradské škole a na Jičínsku jedná o ojedinělý incident. „Je to dobrá škola s dobrým vedením. Věřím, že se tomu budou věnovat správně. Přál bych si, aby k tomu přistupovaly školy jako celek. Xenofobie a další nenávisti do škol nepatří,“ dodal Hlavatý na Twitteru.

Na případ starostu vesničky Tetín nedaleko Bělohradu upozornili rodiče jednoho z ukrajinských žáků. Několik českých dětí mělo podle Hlavatého vést narážky na ukrajinské spolužáky, při jejich příchodu do třídy z mobilu hlasitě pouštět ruskou hymnu a schvalovat před nimi vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Podle Hlavatého mají na podobných názorech sedmi až osmiletých druháků vinu rodiče. „S prevencí se mají setkávat nejen žáci, ale především i rodiče. Protože jejich názory mají děti často naposlouchané,“ uvedl v reakci na medializaci případu. V komentářích na Twitteru se nahromadily zmínky informující o případech šikany ukrajinských dětí po celém Česku.

Zpráva o případu zaskočila také novou starostku Lázní Bělohradu Alenu Kuželovou. Pro server Novinky.cz uvedla, že sama měla donedávna doma ubytovanou žákyni druhé třídy z Ukrajiny, která byla s bělohradskou základkou velmi spokojená.

Podle vedoucího odboru školství jičínského městského úřadu Miroslava Kazdy se zatím na Jičínsku žádný podobný případ šikany ukrajinských dětí neobjevil. „Nemohu samozřejmě mluvit za všechny školy v okrese, ale minimálně v Jičíně a okolí se podle mých informací podobný incident nestal,“ řekl Deníku.

Uprchlíci z Ukrajiny v Kongresovém centru, Praha
Pomáhejme uprchlíkům z Ukrajiny dál, říká většina čtenářů Deníku

Podle Kazdy se zatím integrace ukrajinských dětí do škol převážně daří. „Všichni ředitelé a učitelé škol mají přímo metodické pokyny z ministerstva školství, aby integrace byla jednotná. Přišla k tomu už spousta materiálů, takže ředitelé a učitelé v Jičíně, Bělohradu a všech malých obcích v základních, mateřských a středních školách mají doporučené metody jak postupovat. Je to řada metodických pokynů, které existují už asi tři čtyři měsíce,“ doplnil.

Funkčnost metodiky kontrolovala na jaře také Česká školní inspekce. V dubnu a v květnu navštívila na 360 českých škol, do kterých docházelo více než deset ukrajinských dětí. Z poznatků ČŠI vyplynulo, že naopak čtyři pětiny českých žáků ukrajinským spolužákům při výuce pomáhaly. „Tady na Jičínsku také byli lidé z ČŠI kontrolovat, jak integrace na školách v regionu probíhá. Podle mého názoru se integrace díky práci ředitelů a vyučujících povedla i na školách, kam dochází více dětí z Ukrajiny,“ dodal Kazda.

ČŠI dělala v minulém týdnu hloubkovou inspekci také na bělohradské základce, podle ředitelky Brychtové na podobný problém nenarazila. Vedení školy se hodlá šetřením a řešením případu šikany zabývat hned po skončení podzimních prázdnin.