Noe naložil na archu zvířata, aby je zachránil, vy si můžete vzít sebou do Milkovic kočky, psy a třeba i kozy, když si se pohlídáte.

Kozí mejdan se odehrává kolem statku na pastvinách, v sadech a stájích, které během roku patří především třiatřicetihlavému stádu koz, kozlů a také oslíků. „Zvířátka se volně pohybují mezi návštěvníky slavnosti. To je taky důvod, proč se Kozí mejdan vyznačuje tolerancí a absencí odpadků a nedopalků. Zajištěny mimo popelníků, odpadkových košů, toalet, sprch a pitné vody jsou i bezmasá kuchyně, pekařské výrobky, zmrzlina, limo, víno a pivo,“ zve do Milkovic organizátor akce Stanislav Penc.

Určitou specifikou Kozího mejdanu je to, že se samotní návštěvníci stávají pořadateli. Letos nebudou kvůli suchu kosit trávu a sušit seno, ale ponejprv je potřeba postavit pódia, bary, kuchyň, vybudovat toalety. Během dalších dnů se pak mohou všichni zapojit do prací kolem statku, které by nebylo možné v menším počtu lidí jednoduše zvládnout. Podle hospodáře Pence je také potřeba vykydat stáje.

PROGRAM BEZ HRANIC
Kozí mejdan nemá předem stanovený program. Nejsou zde stánkaři, ochranky, pokladny, reklamy ani dealeři. Přesto se hraje v podstatě nonstop na dvou pódiích, a to jak hudba různých žánrů a provedení tak i divadlo, případně probíhají autorská čtení. Na Kozím mejdanu může vystoupit v podstatě každý. Podmínkou je vlastní tvorba a radost z ní. Kozí mejdan prostě není pro lidi, kteří chtějí, aby je někdo bavil. Je určen těm, kteří se umí bavit a mají z toho radost.

JAK SI KDO USTELE, TAK SI LEHNE
Ubytování je rovněž tak jako program takové, jaké si je uděláte. Můžete spát volně na lukách nebo pod stanem. „Bylo nám osmnáct a vyrazily jsme s holkama na náš první mejdan. Trošku jsme byly překvapený z jeho pojetí, ale bylo to super,“ vzpomíná šestatřicetiletá Jitka z Jičína na milkovické setkání. „Zajímavé, svobodomyslné, svým způsobem unikátní, bez vstupného. Přijíždí sem hodně rodin s malými dětmi. Vidět pro ně pastvu koz je zážitkem,“ říká účastník předloňského mejdanu Jaromír Šimek. „Je to zvláštní, Pence bere každý jako potížistu, ale jeho přístup je prostě originální,“ míní Šimek.

„Doba, kdy jsme dělali osmidenní mejdany je dávno pryč, nyní organizujeme čtyřdenní,“ odpovídá Penc na dotaz ohledně avízovaného ukončení akce, o kterém se hovořilo už po roce 2010.

I když se má ochladit a možná se dočkáme i dlouho očekávaného deště, Kozí mejdan to prý neohrozí. „Ať je teplo nebo prší, nás nic nelimituje,“ říká Penc, který v poslední době bojuje s úředníky.

„Vedeme spor se státem, s inspekcemi, zda kozy, i když nejsou určeny ke spotřebě, je nutné značit ušními známkami. Sedmnáct let stát nic takového nechtěl, nyní se soudíme nejen kvůli nám, ale také kvůli různým zookoutkům. Něco takového je prostě nesmysl,“ domnívá se Stanislav Penc, který chce zachovat Česku to, co je mu vlastní. A to je například i chov koz.