Děti z valdické školy jsou velmi aktivní a často se snaží pomáhat tam, kde je to potřeba. Škola se například může pyšnit certifikátem z fondu Sidus, kde žáčci prodávají výrobky chráněné dílny. „Funguje to tak, že nám dílna pošle pár svých výrobků, například náramky, tužky a podobně. My je potom za nějakou symbolickou cenu u nás ve škole prodáváme. Vybrané peníze pak opět putují do chráněné dílny. Do tohoto programu jsme zapojeni už asi čtyři roky a musím říct, že děti to baví," pochvaluje aktivitu ředitelka školy Dana Němcová.

Mimo této činnosti valdická škola také kdysi uspořádala velikonoční dílničku, na které děti prodávaly věci, jež samy vyrobily. Za vybrané peníze pak žáci nakoupili krmivo pro psy do útulku. „Když to vezmu deset až patnáct let zpátky, naše škola se hodně účastní dobročinných akcí či různých sbírek," říká s hrdostí Němcová. Nyní se zdejší základka zapojila do sbírky víček pro malého Tomáška. „Sbírku víček organizuje naše školnice Jana Drbohlavová a probíhá v podstatě celý rok. Ze začátku vůbec není zaměřená na pomoc někomu konkrétnímu. To, komu víčka věnujeme, se rozhodneme, až když se nám jich nastřádá více," vysvětlila ředitelka.

Dětem se podařilo nasbírat celkem tři velké více jak dvacetikilové pytle. Ty putovaly až za malým Tomáškem ze Základní školy Tmaň na Berounsku. Pro něj uspořádala sbírku právě berounská policie.

STATEČNÝ BOJOVNÍK

Tomášek, který navštěvuje druhou třídu, trpí svalovou dystrofií. I přes svou nemoc se ale naplno zapojuje do všech aktivit a nemá žádné úlevy. Zvládat každodenní školní povinnosti mu pomáhá i jeho asistentka. Bohužel nedávno škola obdržela smutnou zprávu od lékařů, kteří mají malého klučinu v péči. Progrese nemoci je nyní dost velká a Tomášek může ze dne na den přestat chodit. Proto jeho rodina urgentně potřebuje invalidní vozík nebo kočárek. Jeho pořízení je ale pro Tomáškovy rodiče velmi nákladné, jelikož to nejsou jediné finanční výdaje, které musí při péči o svého syna vynaložit. A bez vozíčku by chlapec nemohl být integrován mezi zdravé děti tak, jako tomu je doposud.

NEJISTÁ BUDOUCNOST

„Ač neradi, museli jsme jeho spolužákům říci, že se může stát, že už s nimi Tomášek nebude moci chodit do třídy. Děti z toho byly smutné, ale chtěly mu hlavně pomoci. Proto zašly za jeho asistentkou a zeptaly se, co mohou pro svého kamaráda udělat," popisuje, jak sbírka začala, ředitelka Základní školy Tmaň Růžena Kybikásová a pokračuje: „Vzhledem k tomu, že jsme s berounskými policisty spolupracovali při sbírce víček pro Vládíka, který rovněž trpí svalovou dystrofií, obrátili jsme se s prosbou o pomoc na ně. Byla to všechno vlastně náhoda. Jelikož sbírku pro Vládíka už ukončili, domluvili jsme se, že bude pokračovat, akorát s tím, že víčka poputují našemu Tomáškovi," usmívá se ředitelka.

A jak se o statečném klukovi z Berounska dozvěděli žáci valdické školy? „O Tomáškovi byla natočena reportáž, kterou viděla právě naše školnice. Příběh ji zaujal, a tak si řekla, že by bylo hezké, kdybychom letos pomohli právě jemu. No a protože k nám do páté třídy chodí chlapec, jehož otec je policista, nebylo to zas až tak těžké. " objasňuje ředitelka valdické školy Dana Němcová a slibuje, že pro Tomáška budou víčka žáci sbírat i nadále.

POMÁHÁ I POLICIE ČR

Sběrné místo víček pro Tomáška je na Územním odboru Policie ČR v Berouně. Pokud ale i vy chcete malému bojovníkovi pomoci, můžete víčka předat policistům na kterémkoliv policejním oddělení. Ti následně víčka předají do Berouna, odkud poputují rovnou k Tomáškovi.