"Na každém sportovním semifinálovém turnaji si účastníci zahrají fotbal, florbal, házenou, frisbee a tenis. Vždy se nejdříve soutěží skupinově, kdy poté nejúspěšnější tým postupuje do domácího finálové rozstřelu o postup. Zde je úkolem všech členů vítězného týmů získat v penaltovém klání co nejvíce bodů a nejlepší 3 hráči si zajistí vstupenku na Národní finále," vysvětlil průběh turnajů Váňa.

Šedesát žáků ze tří jičínských základních škol se bez ohledu na pohlaví nebo věk utkalo v pěti disciplínách, podle počtu získaných bodů v kvalifikacích sestavilo týmy po šesti a v těchto týmech pak žáci soutěžili podle pravidel jednotlivých sportů.

Podle Váni je cílem projektu především motivovat děti ke sportu a soutěžení, prohlubovat mezi nimi přátelské vztahy a učit je vnímat pohyb pozitivně a mít sportovního ducha. Zároveň může mít turnaj pozitivní vliv i na zviditelnění jednotlivých sportovních disciplín, které se mnohdy do osnov tělocviku nedostanou, a odhalovat skryté talenty a možná i budoucí reprezentanty v jednotlivých disciplínách.

Ilustrační foto.
OKRESNÍ FOTBAL: Železnice doma nasázela 13 branek, jasná výhra lídra

"Bezpochyby navrátit naše děti zpět na vybodovaná krásná sportoviště a ukázat mládeži, že lze hřiště zábavně a především aktivně využívat. Udivuje mě, jak se český mládežnický sport v amatérské úrovni naprosto vytratil z mapy. Mimo organizované tréninky a zápasy už člověk nepotká dítě s míčem na žádném hřišti. A bohužel i tady začíná být velký problém pro velkou část sportovních klubů v České republice," dodal trenér.

Účast Jičína na Sportovních dnech mládeže podporuje také vedení města. "Soutěž je velmi zajímavá nejen výběrem sportovních disciplín, ale i tím, že žáci jsou na startu náhodně rozřazeni do týmů, v nichž se vzájemně neznají, a tudíž mají za úkol se rychle sehrát a musí improvizovat. Mohou se tak vytvořit unikátní přátelské vztahy napříč školami," okomentoval událost mluvčí radnice Jan Jireš.

Podobně se k události staví také starosta města Jan Malý. Rada schválila pořádání Váňova turnaje v Jičíně už vloni, podle starosty byla úspěšná. "S panem Váňou jsme domluvení, že pokud všechno půjde dobře, osloví nás pro pořádání finále v roce 2024," doplnil starosta.