V něm se totiž upravuje předepsaná doba dojezdu záchranky. Současná striktní čtvrthodina se má více přizpůsobit okolnostem, v nichž se konkrétní incident odehrává.

V situacích, kdy je kvůli zeměpisným nebo povětrnostním podmínkám nemožné zaručit zmíněných 15 minut, bude nově maximální doba příjezdu záchranářů dvacetiminutová. Ve větších sídlech, mezi něž by mohly patřit Jičín i další okolní obce, se naopak mají zranění dočkat pomoci již do deseti minut po oznámení.

Druhou novinkou, která souvisí s co nejrychlejším příjezdem zdravotníků, je plánované posílení sítě výjezdových stanovišt. V Královéhradeckém kraji se počítá s vytvořením jednoho takového místa například v Nové Pace, kam by nadále nemusely mířit posádky až z Jičína, Hořic či z ještě větší dálky.

Zákon ke schválení

Všechna tato zlepšení závisejí na schválení vládního návrhu zákona o zdravotnické záchranné službě „z dílny“ ministerstva zdravotnictví. Předpis se nyní zpracovává v parlamentu a v dohledné době by se měl dostat do rukou poslanců.

Pokud vše půjde bez komplikací, mohli by se obyvatelé Jičínska dočkat zase o něco většího pocitu bezpečí v nadcházejícím roce 2009. (Ondřej Dufek)