Že se do obchodu nemusí chodit jen nakupovat, vědí velmi dobře místní děti. Vzhledem k malým prostorům a nedostatku tříd musí část výuky žáků zdejší základní školy probíhat právě v objektu nákupního střediska.

„Budova školy pochází ještě z dob první republiky. Zkolaudována byla někdy přibližně v roce 1932 a na tehdejší poměry byla dostačující. Nás už ale dlouhodobě trápí nedostatek místa ve škole. Jednoduše řečeno, prostory nyní už kapacitně nevyhovují," vysvětlil starosta Zdeněk Rajm jeden z problémů, který obec momentálně asi nejvíce trápí.

PLNOHODNOTNÉ UČEBNY

Protože děti se do školy nevejdou, byly přibližně před deseti lety zřízeny dvě třídy v prvním patře místního nákupního střediska, které se nachází naproti škole přes silnici. Za tu dobu se z nich podle ředitelky Hany Tulkové staly plnohodnotné učebny s moderním vybavením. „Děti ve třídách mají i interaktivní tabuli. Rovněž tyto učebny jsou největšími, kterými škola disponuje," prozradila ředitelka a dodala, že největší problém spočívá v tom, že malí studenti musí často přebíhat do protější budovy.

„Žáčci do školy musí docházet například na výuku informatiky, tělocviku nebo do jídelny a družiny. Na druhou stranu je pravda, že se děti umí rychle obléct, protože to neustále trénují," usmívá se Tulková a dodává, že odloučené pracoviště má i své výhody. „Sama jsem tam vyučovala a za velké plus považuji těsnější kontakt učitele s dítětem. Kdykoliv se vyskytne jakýkoliv problém, s jakýmikoliv starostmi, žáček jde hned za vyučujícím, což je skvělé," zdůrazňuje ředitelka jeden z kladů.

REALIZACE

I přesto toto řešení není ideální a zastupitelé se tady po letech rozhodli jednat. „Rádi bychom využili dotačního titulu ze státního fondu životního prostředí a prostory základky rozšířili tak, abychom dvě odloučené třídy dostali do budovy," představil starosta Zdeněk Rajm budoucí plány a dodal, že místo na to v základní škole je.

„V tomto případě bychom využili půdních prostor, kam chceme umístit minimálně tři odborné učebny včetně kabinetů a sociálního zařízení. Rovněž počítáme s vybudováním bezbariérového přístupu, takže součástí projektu je i výstavba výtahu," přibližuje starosta.

Projekt na rozšíření základní školy je nyní ve fázi příprav.

„Žádost o dotaci je nutné podat, myslím, do konce února příštího roku a já předpokládám, že to stihneme. Zda-li jsme uspěli se dozvíme někdy na podzim 2017. Pokud to dopadne, s realizací počítáme během roku 2018 až 2019," věří Rajm v úspěch.

V PATŘE ZDEJŠÍHO nákupního střediska se nachází dvě plně vybavené kmenové třídy. Zdroj: DENÍK/Pavla Franzkiová

V PATŘE ZDEJŠÍHO nákupního střediska se nachází dvě plně vybavené kmenové třídy.