Po pětačtyřicáté vyrazí zítra turisté na pochod za Rumcajsem. Jaký bude letošní ročník, přinese něco mimořádného?

Je už všechno nachystáno, a na co se mohou účastníci těšit? Mnohé nám prozradil nový předseda Klubu českých turistů Jan Kaizr.

„Letos jsme připravili trasy přímo do Českého ráje. Například účastníci na 21kilometrové trase „proplují“ Jinolické rybníky, vylezou na tajemný hrad Pařez a tradičně pookřejí na Prachově. Sedmatřicetikilometrová trasa povede na Trosky a borci na 50kilometrové trase dojdou až na Hrubou Skálu. Pro ně je připraveno pivní občerstvení na Vidláku.“

Podle Kaizra se rozhodně nebudou nudit ani děti. Tři, pět a osm kilometrů je dovede do nejbližšího okolí Jičína, na Šibeňák, do Libosadu, k lodžii, ke koním pod Zebín, na Čeřovku a Milohlídku. V lodžii bude ve spolupráci s manželi Lhotákovými připravena výtvarná dílna, na Čeřovce za pomoci skautů u srubu různé sportovní soutěže.

Samozřejmě budou děti během pochodu určitě sbírat razítka s oblíbenými pohádkovými postavičkami, nebo se dokonce mohou setkat se živými Rumcajsem, Mankou, Ankou a Cipískem, které poveze bryčka tažená koníky.

Cestou dostanou děti sladkosti, lízátka, bonbony a cukrovinky, v cíli krásný diplom navržený Radkem Pilařem a poukaz na loutkové představení divadla Srdíčko. Ponesou si jistě také balonek, který obdrží za odměnu.
A dospělejší dostanou k barevnému diplomu i poukaz na občerstvení zdarma (pivo či kofolu) v restauraci Řáholec. Navíc bude pro všechny účastníky připraven i čaj.
I letos se mohou zúčastnit i cyklisté, pro něž jsou nachystány tratě v délce 19, 38, 67 a 87 kilometrů.

V osm hodin ráno bude na nádvoří zámku za účasti představitelů KČT i města Jičín slavnostně zahájena jarní turistická sezona. Přítomna bude samozřejmě i muzika, která zahraje účastníkům na šťastnou cestu.

Jan Kaizr nám potvrdil, že povrch cest je suchý, turistické značení bylo zkontrolováno a doplněno. „Stejně jako kontrolujeme stav tras před pochodem, chodíme i druhý den sbírat odpadky a nepořádek. Ani není možné uvěřit tomu, co všechno lidé po sobě v přírodě zanechají. Těch odpadků vydá na desítku plných pytlů.“

Akci organizují členové výboru KČT s členy klubu. „Styčných pracovníků bývá pět. Vedení klubu se může naštěstí spolehnout na své členy, kterých je v současnosti 240, čímž je náš klub největší zájmovou organizací v Jičíně,“ upozorňuje Kaizr.

Hlavním organizátorem letošního ročníku je Věra Franců, dlouholetá předsedkyně klubu, spolu s novým předsedou klubu Janem Kaizrem a dalšími členy výboru. Akci financuje KČT z prodeje startovních lístků, ze sponzorských darů a zbytek doplácí z vlastních zdrojů.