Dvanácti osobám hrozí trest až do výše deseti let, třem osobám pak trest v maximální výši pěti let.

Obvinění dostávali drogy do věznice různými způsoby. V jednom případě se zneužitelné léčivo do věznice mohlo dostat ve spodním prádle muže, který šel do vězení navštívit odsouzeného. "Plán mu však ještě před příchodem na návštěvu zmařili kriminalisté. Podle našich zjištění měla být jednou z aktérů tohoto konkrétního případu dnes již obviněná jednasedmdesátiletá žena, kterou měl promyšleně instruovat její vnuk, jenž si ve věznici odpykává jiný trest. Ženě nyní hrozí trest až do výše deseti let," doplňuje policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Výše uvedený případ je podle policistů důkazem toho, že osoby podílející se na této trestné činnosti jsou v drtivé většině rodinní příslušníci či osoby blízké odsouzeným. "Obviněné osoby dle našich závěrů pro transport zneužitelných léčiv i psychotropních a omamných látek do věznice využívají nejčastěji cestu doručovaných balíků pro osobní potřebu odsouzených, přičemž se snaží maximálně důkladně a sofistikovaně
zakrýt jakoukoliv stopu," prozrazuje Vlčková.

Léčivo, které chtěl jeden z obviněných propašovat do věznice ve spodním prádle. Foto: PČRZdroj: Deník / VLP Externista

Na případu pašování drog do valdické věznice pracovali kriminalisté územního odboru Jičín s kriminalisty Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR. Drogovými delikty, které byly spojené s věznicí Valdice, se kriminalisté a vězeňská služba začali zabývat už v září loňského roku. Akci nazvanou RAJEC policisté rozběhli letos 28. ledna přímo ve věznici.