„Je to po nás zadostiučinění a téměř symbolická událost. Letos je to 395 let, co nám v Praze popravili šlechtice Kryštofa Haranta, a nyní se na stejné místo vrací ztepilý smrk z Pecky," líčí souvislosti zdejší starostka Hana Štěrbová, která je záměrem nadšená stejně jako ostatní obyvatelé podhorského městyse.

Smrk byl jedním z loňských tipů soutěže Hledá se strom, který vypisuje společnost, která stojí za organizací Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí. Dosahuje výšky jednatřiceti metrů a rostl zhruba sedmdesát let.

„Tento strom byl favoritem už loni. Díky tomu, že vyrostl na volném prostranství nedaleko lesa, je ideálně zavětvený a stane se jistě důstojnou ozdobou letošního adventu v Praze," říká za pořadatele Petr Hozák. Jehličnatého velikána prohlédli v úterý odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Laboratorní testy ukázaly, že je zdravý a vhodný pro instalaci na Staroměstském náměstí. 

„Na základě odborného posouzení, které zahrnovalo také vyšetření akustickým tomografem a analýzu vzorků dřeva, mohu potvrdit, že strom je zdravý, vitální a je vhodný pro instalaci na Staroměstském náměstí," vysvětluje Jan Tippner, vyšetřující dendrolog.

Strom daruje Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele okolních lesů, jehož předci sloužili už knížeti Trauttmansdorfovi.

DAR PRO RADOST VŠEM

Po listopadu 1989 získal František Wolf v restituci lesy zpátky a až do letošního roku je spravoval.
„Můj muž si přál, aby jeho strom udělal radost všem, kteří na Staroměstské náměstí během vánočních trhů zavítají. Takto mu splníme jeho přání, i když se ho už sám nedožil," uvádí Alena Wolfová.
Nadšeni jsou také obyvatelé Pecky.

„Jsem pyšná, že je letošní strom pro Prahu z naší Pecky, která je historicky úzce propojená s událostmi v Praze prostřednictvím Kryštofa Haranta, nejvýznamnějšího pána na hradě Pecka. Vážím si toho, že pan Wolf tak nádherný strom nabídl, aby pomohl zviditelnit naše krásné městečko, perlu Podkrkonoší," říká starostka Pecky Hana Štěrbová.

TRANSPORT DO PRAHY

Smrk ztepilý bude pokácen v neděli 20. listopadu. V noci z 21. na 22. listopadu ho organizátoři postaví na Staroměstském náměstí, kterému bude jako jediný vzrostlý strom vévodit. Ze svých jednatřiceti metrů však bude pokrácen na bezpečných dvaadvacet.

Peckovský jehličnan se pak prostřednictvím fotografií objeví nejen v Česku, ale i zahraničí. Poprvé ho uvidí svítit návštěvníci trhů v sobotu 26. listopadu.