Diabetes mellitus
Diabetes mellitus (zkratka DM), česky úplavice cukrová, krátce cukrovka, je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Rozlišují se dva základní typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Jde o hormon bílkovinné povahy, který umožňuje glukóze obsažené v krvi vstup do buněk.

 „Letos se navíc přidaly i děti s céliakií, které musí dodržovat bezlepkovou dietu. Tak jsme nakoupili potřebné potraviny a máme tu dokonce nutriční terapeutku, která nám peče i speciální pečivo. V kuchyni nám vycházejí maximálně vstříc, je to prostě úžasné. Když je disciplína, tak není žádný problém," říká úvodem hlavní organizátor akce Miloslav Pačesný. Táborníci s sebou do kufru letos přibalili i zajímavé propriety jako kožešiny, provázky, pytlovinu i paruky, aby se ve zdejších nádherných lesích a paloučcích vydali po stopách pravěkých lovců. Ale protože letošní setkání je zatím ze sedmi uspořádaných „nejteplejší", dobové ošacení na sebe oblékají pouze vedoucí a také lékař Jan Vosáhlo, který se zapojuje i do her.

Edukační program
Diatábor není jen o hraní a koupání, ale jeho součástí je i vzdělávání. „Použil bych Komenského přirovnání Škola hrou. Děti si odsud odvezou obrovské množství zkušeností, které se jim hodí. Osvojují si je formou hry, takže tu máme každý den o poledním klidu dvacetiminutovku s doktorem Janem Vosáhlem z Vinohrad, který dává dětem edukační lekce. Jsou významné, protože v ordinaci mluví většinou více s rodiči než s dětmi. Ty se tu mohou projevit a opravdu si odsud odvážejí spoustu znalostí," popisuje vzdělávací součást akce Miloslav Pačesný a doplňuje, že za dětským lékařem dojíždí do Prahy třetina účastníků tábora.

Na děti navíc ve Štikově dohlížejí zdravotní sestry Alena Jachová, která působí v pražském Ikemu a Hana Šafránková. „Mojí pravou rukou je Jiří Herber z Rokytnice nad Jizerou, který má sám dvě děti, postižené cukrovkou. Je to úžasný člověk, který dětem věnuje svoji dovolenou. Moji levou rukou je velice šikovný vedoucí Martin Štryncl," popisuje svůj pracovní tým Miloslav Pačesný.

Poznávání okolí
Frekventanti poznávají i okolí, vydají se do Nové Paky, vyrazí na zříceninu hradu Kumburk a na Pecku. Cestou je čeká stopovaná.
Finančně akci podpořily kraje Královéhradecký a Pardubický, VZP, ministerstvo zdravotnictví, připojilo se hlavní město Praha, Nová Paka a dále sponzoři. Peníze věnovali i někteří občané.

Děti jsou úžasná stvoření

Lékař Jan Vosáhlo, Praha
Jan Vosáhlo.Pracuji jako dětský lékař a s dětmi mě to baví. Jsou to úžasná stvoření, která fungují trošku podle jiných zásad než my.
Jsou nekomplikovaní, upřímní, přímočaří, to je na nich úžasně půvabné a osvěžující. Rád sleduji i přerod z dítěte na dospívajícího, nalézání sebe.
Děti s cukrovkou to mají v životě určitě těžší a já jako lékař, mám-li možnost jim nějak pomoci, například účastí na této akci, tak to velice rád udělám. Výhodou tábora je kontinuita. Na tomto fóru si většinou opakujeme všechno, co by děti měly dělat a někteří nedělají. Většinou si neměří glykemii, což je špatně. Protože pak nevědí, jak na tom jsou. Někdo si zapomíná píchat inzulín, někdo se neomezuje v jídle. Léčba cukrovky přitom především vyžaduje být důsledný, pořádný. Je to jako když chcete zhubnout, tak musíte mít nějaký plán a ten dodržet, a to je pro děti asi nejtěžší, je to pro ně největší problém. Proto je nutné je neustále motivovat a vysvětlovat, proč je to důležité.
Mám snahu jim objasňovat i teorii cukrovky, protože ty chytřejší můžu motivovat k tomu, že chápou, co po nich chceme a proč. Ty menší to spíš berou jako pokyny „dělej to a to". Když nedodržují co mají, ubližují sobě. Z dlouhodobého hlediska je totiž cukrovka riziko, kterému je potřeba čelit každodenní soustavnou péčí. Když to budu flákat jeden den, nestane se nic, když týden, rok, tak jim to projde, ale deset let už ne. Jsou to mladí lidé, a proto je důležité, abychom je naučili co nejlepší péči o cukrovku. 

O tábor je obrovský zájem
Miloslav Pačesný, hlavní organizátor
Miloslav Pačesný.

O diatábor je v České republice obrovský zájem. My jsme letos využili možnosti vybrat si děti, které známe a které s námi už absolvovaly řadu dalších aktivit jako střelecké akce, návštěvu koňské farmy. Jenom jednou jsme si dali sraz na Orlíku a jinak šestkrát na Blatech a Štikově, máme sestavený skvělý tým dětí. Jsou úžasné, spolupracují, zapojují se úplně do všeho.

Baví mě to, jinak bych tady nebyl
Martin Štryncl, vedoucí
Martin Štryncl.

V pátek v noci jsem se vrátil z Tunisu, sbalil věci a v sobotu už jsem byl mezi dětmi ve Štikově. Já sám jsem absolvoval jako dítě běžné tábory, na což mám dobré i trošku negativní vzpomínky. To je ale nyní pro mě jako vedoucího plus, protože alespoň vím, co je vhodné odbourat, kdy dětem trošku pomoci, vědět, že někdy se jim trošku stejská a že je nutné je podpořit. Baví mě to tu i vzhledem k tomu, že působím jako vychovatel.