Zahradníci strávili v Itálii pět dní. Prohlédli si botanické zahrady, procházeli se parky a historickými centry měst. Martině Brožové, žákyni 1.ročníku učebního oboru zahradník, se nejvíce líbila Verona.

„Je to velice kouzelné město! Líbí se mi propojení historických budov a tzv. moderních staveb. Když jsem procházela Veronou, tak mě také zaujalo, kolik cizinců tam je. Tolik kultur různých jazyků, které se snaží o komunikaci. Veronu bych asi popsala jako město života. Přijdete a dýchne na vás ze všech stran. Úplně vás to rozproudí, probere. Chodíte úzkými uličkami, které jsou přeplněné. Stále do někoho vrážíte. A protože jste slušně vychovaní, tak se také pořád omlouváte. Po půlhodinovém vrážení a omlouvání se zjistíte, že je to naprosto zbytečné, protože vás nikdo neposlouchá a ani vám nikdo neodpovídá. Italové, a především ti, kteří žijí ve Veroně, mají podle mě luxusní styl oblékání. Všichni jsou upravení a není poznat, z jaké společenské vrstvy jsou."

JELEN ZBLÍZKA
Itálii máme spojenou s mořem a jedinečnými historickými památkami. Vždyť historie kráčí po Apeninském poloostrově už od starověku. V povědomí kopidlenských zahradníků však uvízly i velké kruhové objezdy nebo přírodní park v deltě Pádu.

„Prošli jsme si žlutou stezku. Cestou jsme spatřili jelena, který stál pár metrů od nás a koukal se nám do očí. Nezapomenutelný zážitek!", říká třeťačka Žaneta Říhová.

TAMNÍ GASTRONOMIE A OBCHODNÍCI
Pizza k Itálii neodmyslitelně patří, a tak si na tradiční hranaté pizze pochutnaly i mladé zahradnice. Obdivovaly také místní pouliční prodavače ve Florencii. „Se zájmem jsme sledovaly muže nabízející selfie tyčky. Pro jejich prodej byli schopni udělat skoro cokoliv. Ovšem jakmile začala bouřka, tyčky vystřídaly deštníky a pláštěnky," vzpomíná Irena Lipská.

HOTEL S ČERVENÝM 
KOBERCEM
Tři noci trávili kopidlenští v THP hotelu na okraji Bologni. „Bydleli jsem ve čtvrtém patře, kam jsme došli od výtahu po chodbě s červeným kobercem. Líbila se mi velká postel, která byla po náročných dnech nejlepším místem odpočinku," říká Petra Kožíšková.

Projekt „Multikulturní Evropa" vyvrcholí 1. listopadu. Účastníci zájezdu přiblíží spolužákům a učitelům zahradnické školy pětidenní putování po Itálii.    (jt)