Zlatá stezka Českého ráje spojuje červenou turistickou značkou již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 118 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína. V její blízkosti se nachází bezpočet turistických zajímavostí (skalní města, údolí, hrady, zámky, lidová architektura, rozhledny, muzea atd.) a služeb. A za posledních 25 let jich výrazně přibylo.

Proto SČR oprášilo tento starý produkt Klubu českých turistů a připojilo k němu nově vzniklé nabídky a produkty (nabídky pro rodiny s dětmi, Po stopách Albrechta z Valdštejna, řemeslné dílny, technické zajímavosti, městská architektura atd.). Zlatá stezka se tak stala pomyslnou šňůrkou, na kterou si návštěvník dle svých představ navléká jednotlivé korálky z pestré mozaiky regionu.

Veškeré informace o turistické nabídce Zlaté stezky Českého ráje najdete na www.zlatastezkaceskehoraje.cz.

Zlatá stezka
Během poznávací cesty, které se účastnili především pracovníci turistických informačních center Českého ráje a Krkonoš, jsme navštívili jen některá místa Zlaté stezky Českého ráje. V Turnově, v Klenotnici Muzea Českého ráje, nám Miroslav Cogan přiblížil historii a současnost kamenářství a výroby šperků. Velkým zážitkem byla i návštěva Železného Brodu s prohlídkou nového Glass shopu – muzea a galerie firmy Detesk (tvorba železnobrodského sklářského období v letech 1920 – 1960) a komentovaná prohlídka největší výstavy skleněných betlémů v České republice v Městské galerii Vlastimila Rady. Do tajemství geologie jsme nahlédli na vrcholu Kozákova či při procházce skalními městy u Besedic. Město Jičín se představilo jako město Albrechta z Valdštejna (prohlídka Valdštejnské lodžie a Regionálního muzea a galerie Jičín) a jako město pohádky (prohlídka Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře).

Cíle i v zimě
Exkurze po Českém ráji.Účastníci poznávací cesty se přesvědčili, že i v zimních měsících má Český ráj svým návštěvníkům co nabídnout. Pokud není zima skoupá na sníh, mohou lyžaři vyrazit na sjezdovky (lyžařské vleky na Kozákově, na Táboře, ve Struhách u Turnova, v Semilech, v Líšném, Koberovech či Nové Pace) nebo na běžky (Lomnická lyžařská magistrála, běžecké stopy kolem Nové Paky, Kozákova, osvětlená běžecká trať v Mladé Boleslavi atd.).

V regionu mohou využít také nabídky řady krytých sportovišť (kryté zimní stadiony v Lomnici nad Popelkou, v Jičíně, v Mladé Boleslavi, horolezecká stěna v Sobotce atd.). Také většina muzeí, galerií, řemeslných dílen, pivovarů a některých hradů, zámků má v zimních měsících otevřeno. Vyhledávaným cílem jsou i Bozkovské dolomitové jeskyně.    Pavla Bičíková